Będzie miał długość 120 km

Niemcy stawiają płot na granicy z Polską. Będzie miał długość 120 km

W najbliższych dniach na linii Odry i Nysy Łużyckiej powstanie płot o długości 120 km. Zbudowania go podiął się niemiecki kraj związkowy Brandenburgia, w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń z Polski do Niemiec. Dzięki takiemu zabezpieczeniu zakażone dziki nie będą mogły dalej się przemieszczać. Powstały w tym celu płot będzie pod napięciem elektrycznym. Nie pozostanie on jednak na zawsze – będzie miał charakter przenośny i tymczasowy.

Fotografia poglądowa

Powstanie płota związane jest z ostatnią epidemią ASF, której ognisko wykryto w województwie lubuskim.

Coraz bliżej granicy

Od listopada polskie służby weterynaryjne zmagają się z rozprzestrzeniającym się w okolicach województwa lubuskiego afrykańskim pomorem świń. Na początku grudnia znaleziono chorego na ASF dzika w odległości zaledwie 42 km od granicy z Niemcami. Konieczne jest więc przedsięwzięcie wszelkich środków, aby chorym dzikom maksymalnie ograniczyć możliwość przemieszczania się. Niemiecka minister zdrowia Ursula Nonnenmacher w ten sposób uzasadniła we wtorek budowę płotu na granicy:

W walce z ASF powinniśmy spróbować wszystkich środków. W związku z bliską i niezwykle dynamicznie rozwijającą się epidemią w województwie lubuskim, po intensywnych konsultacjach (...) postanowiliśmy teraz, lokalnie i przez ograniczony czas, zastosować przenośne płoty wzdłuż wałów przeciwpowodziowych.

Nowe przepisy

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski określa sytuację jako bardzo poważną i uważa, że będzie ona wymagała zmiany prawa łowieckiego. W Sejmie złożono już projekt specustawy, która określa zadania związku łowieckiego i umożliwia myśliwym, którzy są w służbach mundurowych, czyli policji, wojsku i straży granicznej, odstrzeliwanie dzików w razie wyjątkowej potrzeby. Ustawa ma również zapewnić ochronę legalnych polowań, które często są uniemożliwiane przez aktywistów ekologicznych. Po wejściu w życie tej ustawy, legalne również będzie stosowanie tłumików, aby ułatwić i przyspieszyć polowanie.


Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO