Bandersnatch - film interaktywny. Czy to początek nowego trendu w kinematografii?

Film interaktywny – przyszłość kina?

Interaktywna rozrywka od wielu lat kojarzona jest przede wszystkim z grami komputerowymi i konsolowymi. Decydując się na konkretny tytuł sterujemy postacią, doświadczamy przygód, a przede wszystkim mamy realny wpływ na rzeczywistość widoczną na ekranie. Na przeciw oczekiwaniom kinomanów wychodzi idea filmów interaktywnych, które pozwalają na prowadzenie fabuły wedle kilku scenariuszów, na których wybór ma wpływ sam widz. Podejmowane decyzje wpływają na zachowanie bohaterów na ekranie, dialogi i zakończenie. Interaktywne filmy to obecnie ciekawe urozmaicenie dla klasycznego kina, jednak w przyszłości mogą okazać się dla widzów bardziej pociągające ze względu na mnogość zakończeń, możliwość wypróbowania alternatywnej fabuły i poznania związków przyczynowo-skutkowych.

Przeczytaj więcej o Black Mirror

serialowa.pl

Nowe rozwiązanie?

Na filmy interaktywne zwrócono szczególną uwagę przy okazji netflixowej premiery filmu „Bandersnatch”, będącego częścią „Black Mirror”, a więc szeroko znanego i szanowanego serialu, który porusza trudną tematykę wpływu technologii na życie człowieka. Takie produkcje nie są jednak nowością na ekranie. Pierwszy raz film interaktywny pojawił się już w roku 1967. Produkcja pt. „Kinoautomat: Człowiek i jego dom”, który pozwalał na manipulację fabułą za pomocą dwóch projektorów umiejętnie przysłanianych w trakcie seansu przez operatora. W latach 90. rozwiązanie to przeniesiono na mały ekran. Produkcja transmitowana była równocześnie na dwóch kanałach, a widz decydował o wyborach przełączając się między nimi.

Apetyt rośnie w miarę jedzenia

„Bandersnatch” okazał się sukcesem – ludzie chętnie sięgają po niecodzienny tytuł i z zaciekawieniem sterują losami bohaterów. Film może obejrzeć i „przejść” każdy z aktywnym dostępem do konta netflix. Na popularność produkcji z pewnością wpływ ma tez fabuła – dystopijny klimat i kilka zakończeń wciągającej historii o młodym twórcy gier. Film daje możliwość częściowego zburzenia czwartej ściany i iluzji kontaktu z głównym bohaterem, nic więc dziwnego, że chętnie oglądany jest zarówno przez wielbicieli interaktywnej rozrywki, jak i kinomanów, którzy spragnieni są powiewu świeżości.

Zobacz również: Dom z papieru - Opis i obsada - Gdzie oglądać online?

Sukces produkcji netflixa sprawia, że z dużą dozą prawdopodobieństwa zobaczymy wkrótce produkcje oferujące podobny model rozrywki. Sięgając do kinowych hitów rzadko się zastanawiamy nad alternatywnymi wersjami fabuły. Interaktywne filmy pozwalają nam dokonywać wyboru, poczuć władzę i kontrolę nad wydarzeniami z ekranu. We współczesnym przemyśle rozrywkowym taki zabieg z pewnością zyskałby oddane grono fanów, którzy chcieliby poznać meandry fabuły i każde  z możliwych zakończeń. Warto spróbować!