Za co dostali karę?

Instagram został ukarany rekordową grzywną

Data Protection Comission, które mieści się w Dublinie, kontroluje działania Facebooka, Apple, Google i innych gigantów technologicznych ze względu na lokalizację ich europejskich siedzib w Irlandii, co z kolei ściśle związane jest z ulgami w opodatkowaniu. DPC od 2020 roku prowadziło dochodzenie w sprawie firm, które należą do korporacji Meta, czyli m.in. Facebooka, WhatsAppa, a także Instagrama, a wszystko to na podstawie Unijnego prawodawstwa, w tym znanego RODO. I ukarali nie tylko WhatsAppa, ale również Instagram. 

Materiały poglądowe

Rekordowe grzywny dla Meta

WhatsApp został ukarany jako pierwszy i w zeszłym roku dostał potężną grzywdę w wysokości 225 milionów ueor za nieprzestrzeganie w 2018 roku unijnych przepisów, które dotyczyły danych. 

Co ciekawe Data Protection Comission od 2020 roku prowadziło dochodzenie w sprawie Instagrama i koncentrowało się na nieletnich użytkownikach w wieku od 13 do 17 lat, którzy mogli prowadzić konta biznesowe, co z kolei ułatwiało publikację numeru telefonu i/lub adresu e-mail użytkownika. To spowodowało, że irlandzki regulator danych osobowych zdecydował, że nałoży na Instagram rekordową grzywnę w związku z wynikami kontroli w sprawie obchodzenia się z danymi nieletnich. 


W ten oto sposób Instagram będzie musiał zapłacić 405 milionów euro. Rzecznik irlandzkiego komisarza ds. ochrony danych ogłosił także, że szczegóły tej decyzji zostaną opublikowane w przyszłym tygodniu. 

Jak można się spodziewać - Meta Platforms Inc. nie zgadza się z tą decyzją. Poinformowali, przez swojego rzecznika, że Instagram zaktualizował swoje ustawienia ponad rok temu i od tego czasu dodał wiele nowych funkcji, które miały chronić bezpieczeństwo nastolatków i ich prywatne dane. Sytuacja jest analizowana, a samo Meta nie zgadza się z wysokością grzywny i tym, jak ją obliczono. 

Jak ostatecznie zakończy się ta sprawa? Tego zapewne dowiemy się w kolejnych tygodniach. 

Może zainteresują Cię także:


Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO