Co wie o tobie internet?

Usuwanie danych kontaktowych z wyszukiwarki Google

Prawie każdy z nas codziennie używa wyszukiwarek internetowych, wśród których największą popularnością cieszy się oczywiście Google. Nagromadzone informacje i duża swoboda w sieci sprawiają jednak, że sporo danych kontaktowych (w tym adresy czy numery telefonów) można bez problemu znaleźć w sieci. Ta funkcjonalność może mieć jednak swoje ciemne strony - zwłaszcza w przypadku zwykłych, które cenią sobie prywatność i spokój. Nic więc dziwnego, że wielu ucieszy się z ogłoszenia Google, wedle którego łatwiejsze stanie się usuwanie na żądanie informacji z wyszukiwarki. Usługa ma objąć między innymi numery telefonów, adresy fizyczne, adresy mailowe czy inne dane kontaktowe (do tej pory można było usunąć tak dane bankowe i zdjęcia zamieszczone bez zgody użytkownika).

Fotografia poglądowa

Zmiana zasad jest spowodowana rosnącym zapotrzebowaniem na zmiany, które dotyczą naszego bezpieczeństwa w sieci. W niektórych przypadkach dostęp do danych kontaktowych był bowiem banalnie prosty i mógł zagrażać jego właścicielom.

Jak usunąć swoje dane z Google?

Proces usuwania naszych danych ma być podobny do tego znanego wcześniej w przypadku innych naruszeń. Treść taką możemy zgłosić i złożyć wniosek o jej usunięcie z Google. Weryfikacja ma trwać każdorazowo kilka dni (dane nie zostaną usunięte na przykład wówczas, gdy istnieją w innych publicznych rejestrach). Warto także pamiętać, że usunięcie danych z Google nie wiąże się z całkowitym usunięciem ich z internetu - będą one bowiem widoczne na przykład na łamach innych serwisów. Na temat zmian wypowiedziała się Michelle Chang z Google:

Dostępność osobistych informacji kontaktowych w Internecie może być szokująca — i może być wykorzystywana w szkodliwy sposób, w tym do niechcianego bezpośredniego kontaktu, a nawet do obrażeń fizycznych.

Czy taka zmiana wpłynie znacząco na działanie Google? Raczej nie - z pewnością jednak ułatwi życie niejednemu użytkownikowi wyszukiwarki.

Sprawdź również - Słuchawki bezprzewodowe OPPO Enco Air2.

 Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO