Cukier. Najważniejsze mity.
W rankingu popularności żywieniowej cukier zdecydowanie miałby pierwsze miejsce. Wiele osób na diecie próbuje go ograniczyć albo całkowicie zerwać z nim relacje. O skutkach spożywania cukru są różne mity, w które wiele osób nadal wierzy. A o to kilka z nich:
1. Cukier powoduje nadpobudliwość u dzieci
Nie ma żadnych badań, które potwierdzałyby te teorię, choć kwestia ta była podejmowana przez różnych badaczy. W 1974 roku William Kruk napisał list do Amerykańskiej Akademii Pediatrii, w którym to opisał swoje podejrzenia, iż cukier wpływa na zbyt aktywne zachowanie u dzieci. Jednak konkretne badania rozpoczęły się w 1982 roku. Zespół naukowców z USA zgromadził grupę chłopców w wieku od 6 do 14 lat, u których rodzina skarżyła się, że cukier działa na nich pobudzająco. Każde z tych dzieci przez kilka dni dostawało glukozę, słodzik albo placebo (wszystko było zamaskowane cytrynowym smakiem). W efekcie tylko u 9 z 21 badanych naukowcy stwierdzili zachowania, które "spełniają kryteria zaburzeń uwagi i nadaktywności" w ciągu trzech godzin po zjedzeniu cukru. Ogółem badacze uznali jednak, że cukier wpływa na zachowanie czy pamięć dzieci tylko w nieznacznym stopniu.
Jednakże najnowsze badania z 1995 roku Wolaricha, Wilsona i White’a na podstawie poprzednich badań mówią, że cukier nie wpływa na zachowanie czy procesy poznawcze u dzieci. To samo stwierdzili inni specjaliści w 2007 roku.
2. Cukier powoduje cukrzyce
Cukrzyca powstaje wtedy, kiedy zostaje zakłócona zdolność przemiany spożywanych produktów w energie. Każda odmiana tej choroby jest spowodowana innym powodem. Z racji tego, iż przy cukrzycy poziom cukru we krwi jest wysoki, utarł się mit, że spożywanie cukru w jakiś sposób wpływa na rozwój choroby. American Diabetes Association i Diabetes UK, Joslin Diabetes Center określiło to jako mit. Druga organizacja napisała, że „Cukrzycy nie powoduje spożywanie zbyt dużej ilości cukru”.
3. Brązowy cukier jest lepszy od białego
Powszechnie uważa się, że brązowy cukier jest zdrowszy od białego, żeby zdementować ten mit należy najpierw wyjaśnić z czego się składa brązowy cukier. Jest to po prostu biały cukier zabarwiony melasą lub po prostu odmiana białego cukru! Ponad sto lat temu uważano, że brązowy cukier jest szkodliwy przez co nikt go nie używał. Ciemniejsza odmiana tego produktu zawiera melase, a przy tym żelazo, potas, magnes i wapń. Należy jednak pamiętać, że w większości składa się z sacharozy.
4. Cukier jest afrodyzjakiem
To chyba jeden z najmniej popularnych mitów, które swoje korzenie ma w XIX wieku, kiedy to przypisywano mu właściwości pobudzenia popędu seksualnego u kobiet. Jest to ciekawa teoria, może stąd wziął się pomysł na dawanie kobietą czekoladek w ramach przeprosin?
5. Cukier wywołuje uzależnienie
Wiele osób kocha słodycze i nie wyobraża sobie życia bez nich. Wywołują one w nas poczucie zadowolenia, które sprawia, że chcemy je spożywać częściej. Nie jest to jednak spowodowane uzależnieniem od cukru, ponieważ nie spełnia on warunków prowadzących do uzależnienia od substancji, których brak wywołuje objawy zespołu abstynencyjnego.
Powyższe mity są mniej lub bardziej znane, jednak nie zmieniają one faktu, że cukier w nadmiarze jest bardzo niezdrowy i ma szkodliwe działanie.
Sprawdź także: Cukier - biała śmierć. Jak walczyć z nadmiarem cukrów w diecie?
Wszystko na temat:
Wszystkie tagi-
12 sierpnia 2019
Czy już oglądałeś