Atrakcje turystyczne Łodzi – gdzie warto się udać? | Spokeo.pl
Łódź to jedno z najbardziej charakterystycznych miast w Polsce. Położona w środkowej części Polski aglomeracja jest stolicą regionu i województwa łódzkiego. Nie jest to najbardziej popularny cel wycieczek i urlopów – okazuje się jednak, że niemal 700-tysięczne miasto ma do zaoferowania przyjezdnym całkiem sporo. Ze względu na swoje położenie Łódź może stać się atrakcyjnym miejscem na weekendowy wypad i dłuższą samochodową wycieczkę np. z Warszawy. Co warto tu zobaczyć? Oto najciekawsze atrakcje Łodzi!
Zabytki, budowle i parki
Polskie miasta kojarzą nam się przede wszystkim z zabytkowymi budowlami i parkami, w których możemy godzinami spacerować w otoczeniu rzeźb, pomników i zieleni. Nie inaczej jest w Łodzi. Choć miasto nie ma długiej historii, na listę budowli zabytkowych wpisanych jest tu ponad 350 obiektów. Miejscem, które wręcz trzeba odwiedzić jest najdłuższa ulica Łodzi – Piotrkowska. Jest to swoiste serce miasta, w którym znajdziemy liczne zabytkowe budowle z odnowioną fasadą, lokale gastronomiczne i atrakcje turystyczne. Warty odwiedzenia na głównej ulicy jest chociażby Pałac Juliusza Heinzla – przed efektownym budynkiem znajdziemy pomnik (Ławeczkę Tuwima), a z jej balkonu codzienne odgrywany jest hejnał Łodzi. Przy Piotrkowskiej znajdziemy też Bazylikę archikatedralną świętego Stanisława Kostki – wybudowany w XX wieku obiekt sakralny. Cała Piotrkowska jest wybierana wyjątkowo chętnie przez przyjezdnych – to jedna z najciekawszych ulic w naszym kraju. Odwiedzić warto też chociażby Księży Młyn i Łódzką Aleję Gwiazd. Miłośników aktywnego wypoczynku ucieszą też parki – do najpopularniejszych należą park Źródliska i Las Łagiewnicki. Odwiedzić warto też łódzką palmiarnię i miejscowy ogród botaniczny.
Obiekty sakralne
Łódź znana jest także z licznych obiektów sakralnych, które znajdują się na terenie miasta. Warto odwiedzić chociażby kilka z tych obiektów. Do najciekawszych należą: Zespół kaplic drewnianych (Kaplica św. Antoniego i Kaplica św. Rocha), Kościół rzymskokatolicki św. Józefa, Kościół rzymskokatolicki Zesłania Ducha Świętego , Sobór św. Aleksandra Newskiego, Kościół rzymskokatolicki św. Teresy, Kościół św. Wojciecha Biskupa Męczennika w Łodzi czy Kościół Ewangelicko-Augsburski św. Mateusza. Są to jednak jedynie przykłady bogatej łódzkiej architektury sakralnej. Podobnie jak w przypadku architektury rezydencjonalnej, miasto ma do zaoferowania bardzo wiele. Warto więc już przed przyjazdem zaplanować sobie trasę spacerów i wycieczek.
Muzea i teatry
Jednym z najciekawszych obiektów w całym mieście jest z pewnością Muzeum Kinematografii w Łodzi. Znajdziemy tu wiele wystaw i obiektów bezpośrednio związanych z polską kinematografią i łódzką filmówką. Na szczególną uwagę zasługuje też otwarty w 2015 roku Pałac pełen bajek – ekspozycja poświęcona polskiej animacji i bajkom. Jest to atrakcja szczególnie chętnie wybierana przez rodziców z dziećmi. Efektowne muzeum znajdziemy też w Pałacu Herbsta. Na uwagę zasługują też obiekty muzealne, które bezpośrednio związane są z historią miasta - Centralne Muzeum Włókiennictwa oraz Muzeum Fabryki. Na brak atrakcji nie będą mogli tu narzekać także miłośnicy spektakli. W Łodzi wybrać możemy się do Teatru Powszechnego, Teatru Wielkiego lub Teatru im. Stefana Jaracza. Na przyjezdnych czekają też kina i ine obiekty użyteczności publicznej.
Zabawa i rozrywka
Łódź przyciąga także ludzi młodych – jednym z powodów takiego stanu rzeczy może być rozrywkowy charakter miasta. Znajdziemy tu liczne wydarzenia okolicznościowe, kluby i miejsca spotkań ludzi młodych. Rozrywce służą też centra handlowe z Manufakturą na czele. Łódzka manufaktura jest jednym z największych tego typu obiektów w naszym kraju – pod względem powierzchni handlowej przewyższają ją jedynie Aleja Bielany i warszawska Arkadia. Poza sklepami znajdziemy tutaj kilkadziesiąt lokali gastronomicznych, kompleks rozrywkowy oraz kulturalny. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby nasze zakupy urozmaiciła chociażby ściana wspinaczkowa lub wizyta w muzeum sztuki. Znajduje się tu także wcześniej wspominane Muzeum Fabryki. Manufaktura to także powierzchnia biurowa i hotelowa. Ta ostatnia jest częścią ogromnej tutejszej bazy noclegowej, która pozwala na wybór idealnego miejsca dla każdego odwiedzającego to wyjątkowe miasto.
Wszystko na temat:
Wszystkie tagi-
16 września 2019
Czy już oglądałeś