Skuteczne sposoby na kleszcze w ogrodzie. Jak się ich pozbyć dowiesz się na Spokeo.pl
-
29 lipca 2019
Kleszcze są bez wątpienia jednymi z najbardziej niebezpiecznych owadów w naszym kraju. Te niewielkie stworzenia to pasożyty, które żywią się krwią organizmów żywych. Ich ofiarami bardzo często padają zwierzęta domowe, które uwielbiają beztrosko hasać po ogrodach, lasach i łąkach. Kleszcze nie ograniczają się jednak wyłącznie do zwierząt – ich ofiarami bardzo często padają również ludzie. Szacunki wskazują że nawet 40% owadów w Polsce może być nosicielami groźnych chorób – najbardziej uciążliwe są borelioza i kleszczowe zapalenie opon mózgowych. Jak się uchronić przed kleszczami i pozbyć się ich z naszego ogrodu?
Kleszcz – niechciany pasożyt, którego łatwo złapać
Kleszcze nie są tak widoczne jak komary i skoczne jak pchły. Przemieszczają się powoli i można powiedzieć, że szukają dogodnej okazji do ataku. Zazwyczaj uczepiają się wysokiej trawy lub zarośli. Zdarza się również, że podróżują wraz ze zwierzętami. Kleszcze łapią się futra zwierząt, ubrania i włosów. Przemieszczając się po ciele swojego przyszłego żywiciela szukają odpowiedniego miejsca – najczęściej ciepłego, dobrze ukrwionego i z cienką skórą. Wówczas zaczynają swój posiłek i wbijają się w ciało ofiary. Do naszego ogrodu mogą dostać się na co najmniej kilka sposób. Ich nosicielami są przede wszystkim myszy, szczury, wiewiórki i bezpańskie zwierzęta domowe. Kleszcze mogą też upodobać sobie nasz ogród i swobodnie w nim żyć – uwielbiają miejsca zacienione i wilgotne. Chcąc pozbyć się owadów z naszego ogrodu należy zacząć od likwidacji właśnie takich miejsc. Siedliskiem kleszczy może być skład drewna w zacienionym miejscu, ściółka pod drzewami i gęste zarośla. Co jednak, jeśli mimo wszystko wciąż natrafiamy na te zwierzęta w naszym obejściu?
Pozbądź się kleszczy chemicznie lub naturalnie
Doraźnym sposobem na pozbycie się kleszczy są opryski, które nabyć można w sklepach ogrodniczych i chemicznych. Roztwór koncentratu owadobójczego i wody rozprowadzamy w ogrodzie za pomocą opryskiwacza. Uwzględnić należy wszelkie miejsca potencjalnego bytowania kleszczy. Pamiętajmy jednak, że środki chemiczne trują także inne owady. Warto więc przemyśleć miejsce i czas ich stosowania. Warto pominąć kwiaty i opryskać ogródek rano lub wieczorem – dzięki temu nie wytrujemy pożytecznych owadów takich jak chociażby pszczoły. Oprysk stosowany być powinien nie częściej niż raz w miesiącu. Innym sposobem na pozbycie się kleszczy z ogrodu są kapsułki owadobójcze. Umiejscowić je należy w miejscach rzadko uczęszczanych przez nas i zwierzęta domowe. Zaletą tego rozwiązania jest długość jego działania i odporność na warunki atmosferyczne. Wielu z nas zależy jednak na naturalnych środkach i ograniczeniu chemii w naszym ogrodzie. Na szczęście wiele roślin odstrasza kleszcze i pozwala na stuprocentowo naturalne pozbycie się uciążliwego problemu. Jedną z popularnych roślin, która może pomóc w rozwiązaniu problemu jest lawenda wąskolistna. Kleszcze odstrasza również kocimiętka, rozmaryn, złocienie i wrotycz pospolity.