Sposoby na skuteczną naukę dla słuchowca, wzrokowca i kinestetyka.
-
12 sierpnia 2019
Każdy z nas jest inny – lubi coś innego, ma inne hobby, jako ulubiony serial i książkę wskazuje coś innego. Dlatego też zupełnie różnie będziemy się uczyli. Są trzy typy ludzi, jeśli chodzi o sposób nauki, a zaliczyć można do nich wzrokowca, słuchowca i kinestetyka. O ile pierwsze i drugie pojęcie nikomu nie sprawi problemu – z „kinestetykiem” może być problem. A to po prostu osoba, która zapamiętuje wtedy, kiedy zrobi coś sama. Kiedy rusza się podczas nauki – śpiewa, biega, nawet buja się na krześle. Najważniejsze, żeby związany był z tym jakiś ruch. Po prostu uczy się poprzez doświadczenie i działanie. Inne metody mogą być dla niego zupełnie nieefektywne.
Ponieważ szkoła bliżej – przedstawimy kilka sposobów na efektywną naukę. Niezależnie od tego, w jaki sposób lubisz uczyć się najbardziej podpowiemy ci kilka niesamowitych metod, które sprawią, że zapamiętasz więcej w krótszym czasie.
Sprawdź także: jak prowadzić zeszyt?
Lubisz słuchać?
Jeśli jesteś słuchowcem to z pewnością nie przeszkadza ci jak coś brzdąka w tle. Niestraszne jest ci szumienie, stukanie, pukanie i wszystkie inne dźwięki, które wpływają na kojarzenie materiału, który próbujesz opanować, prawda? Dzięki temu szybciej przypomnisz sobie to, czego akurat się uczyłeś. Jeśli podczas „Take on me” opanowywałeś podział komórek – z pewnością w końcu skojarzy ci się to, czego szukasz, kiedy będziesz pisać test. Wszelkie układanie piosenek, rymowanek i czytanie na głos będzie na wagę złota. A może nauka dzięki e-bookom to będzie to?
A może wolisz widzieć?
Jeśli jesteś wzrokowcem to jest na to jedna rada – kolory! Niech kolorowe pisaki, flamastry, cienkopisy i wszelkie inne kolorowe rzeczy będą od dzisiaj twoim przyjacielem. Rysuj, zaznaczaj, zakreślaj. Twórz tabelki, mapy myśli, obrazki. Małe, kolorowe karteczki też zrobią porządną robotę! A może pomoże ci tworzenie i zapisywanie historyjek, w których kryją się najważniejsze rzeczy? Na pewno musicie dużo rysować i szkicować.
Sprawdź także: jak skutecznie i szybko się uczyć?
Kiedy ruch to twój sprzymierzeniec
Kinestetycy muszą się ruszać. Muszą! I oby jak najwięcej – wystarczy zwykłe bujanie się na krześle albo chodzenie po pokoju. Dzięki temu znacznie lepiej będzie szło zapamiętywanie całego materiału. Możecie również biegać i powtarzać sobie najważniejsze rzeczy, jeździć na rowerku stacjonarnym czy robić cokolwiek innego, co wymaga ruchu. Dzięki temu szybciej pójdzie wam zapamiętywanie!
I jeden, uniwersalny sposób. Jeśli macie możliwość – pobawcie się w wykładowcę. Postarajcie się stworzyć notatki, chodzić, powtarzać. Przekazywać „uczniom” swoją wiedzę na dany temat. To sprawdza się zawsze!
A jaka zabawa… ;)