Czy jest się czego bać?
Co to jest sieć 5G? Jak działa 5G i czy technologia jest niebezpieczna dla naszego zdrowia?
-
01 października 2020
Premier Mateusz Morawiecki i wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence w poniedziałek podpisali deklarację na temat 5G. Sieć ta, będzie miała kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa nardowoego, ale także dla zwykłych obywateli.
Czym jest 5G?
5G, czyli sieć telekomunikacyjna piątej generacji, to najnowszy standard mobilnej komunikacji. Pozwala on na zdecydowanie szybszy transfer danych i jednoczesną obsługę większej liczby urządzeń. Dzięki tej sieci, prędkość transmisji danych ma się zwiększyć pięćdziesięcio-, a może nawet stukrotnie w porównianiu do sieci 4G. Tak szybkie działanie Internetu ma pozytywnie wpłynąć na rozwój internetu rzeczy, czyli na przykład połączenie internetowe między lodówką a pralką, rozwój telemedycyny czy inteligentych miast.
Wiele osób obawia się nowej technologii w obawie o własne zdrowie. Czy 5G jest niebezpieczne?
Fotografia poglądowa
Jak działa sieć 5G?
Jeśli chodzi o techniczne strony działania takiej sieci, to będą podobne do działania sieci 4G. Podstawą będą stacje bazowe, wyposażone w nowoczesne anteny zdolne do transmisji danych w standardzie 5G. Trzeba także pamiętać, że każda stacja bazowa musi mieć połączenie ze światłowodem, aby mogła osiągnąć tak zawrotną prędkość. Rewolucja sieciowa nie nastąpi jednak z dnia na dzień. Urządzenia, które mają odbierać sieć 5G muszą być do tego dostosowane. Jeśli więc Twoje urządzenie nie jest najnowsze, nie będziesz mógł z takiej sieci skorzystać.
Często w kontekście nowej sieci pojawiają się pytania o to, w jaki sposób wpłynie ona na zdrowie człowieka. Nowa sieć jest dużo szybsza, ale jej działanie nie różni się od sieci 4G. Tak samo jak poprzednie sieci, wykorzystuje fale elektromagnetyczne. Ich wpływ na człowieka i otoczenie został przebadany i cały czas jest monitorowany.
Technologia 5G powinna ucieszyć zwłaszcza posiadaczy smartfonów. Zdecydowanie się na konkretny model nie zawsze jest jednak łatwe - jak wybrać smartfon idealny?