Podobne filmy i seriale znajdziesz na samym dole

Piękny umysł online | Obsada, fabuła, opis filmu, zwiastun | Gdzie oglądać? Opinie, opis fabuły, obsada, jak się kończy, podobne filmy i seriale

"Piękny umysł" to pełnometrażowy film produkcji amerykańskiej z gatunku dramatu. Reżyserem jest Ron Howard, który stworzył również takie dzieła jak „Apollo 13” czy „Kod da Vinci”. Opracowaniem scenariusza zajął się Akiva Goldsman. Tytuł miał swoją premierę 13 grudnia 2001 roku w kinach światowych. Polscy widzowie mogli zapoznać się z dziełem począwszy od 1 marca 2002 roku. Piękny umysł powstał na podstawie książki Sylvii Nasar pod tym samym tytułem z 1998. Zarówno książka jak i adaptacja filmowa oparte są częściowo na biografii profesora Johna Nasha Jr. - matematyka i noblisty w dziedzinie ekonomii. Książka opisuje Nasha jako matematyka oraz jego życie prywatne. W filmie pominięto wiele wątków, między innymi skłonności homoseksualne bohatera oraz jego nieślubne dziecko. Cześć tematów została uproszczona lub nadany im został charakter bardziej fabularny. Owocem tego jest wybitne dzieło kinematografii. Film otrzymał Oscara za najlepszy film w roku 2002.

Tytuł oryginalny: A Beautiful Mind
Gatunek: Dramat / Biograficzny
Reżyseria:  Ron Howard
Scenariusz: Akiva Goldsman
Rok premiery: 2001
Kraj: USA

Materiały promocyjne filmu

Piękny umysł – opis fabuły

Film opowiada o historii życia geniusza matematycznego Johna Nasha. Zaczyna się w roku 1947. Główny bohater rozpoczyna na Uniwersytecie Princeton podyplomowe studia matematyczne. Pewnego wieczoru gdy obserwuje w pubie rywalizację kolegów o względy pięknej blondynki doznaje "olśnienia". Pod wpływem tego impulsu pisze pracę na temat teorii gier, która podważa doktrynę Adama Smitha. Nash zdobywa tym uznanie środowiska i stanowisko wykładowcy. Jedna ze studentek, Alicia, zakochuje się w nim i po krótkim czasie zostaje jego żoną. W tym samym czasie, gdy Nash prowadzi wykłady, kontaktuje się z nim Wiliam Pacher z wywiadu wojskowego. Zleca on mu wykrycie komunistycznego spisku w USA. W tym momencie życie Johna zmienia się gwałtownie. Film dostępny jest obecnie w serwisach Rakuten, Chili i iTunes. 


Piekny umysł – zwiastun

Piekny umysł – obsada

Russell Crowe jako John Forbes Nash Jr.
Jennifer Connelly jako Alicia Nash
Ed Harris jako William Parcher
Paul Bettany jako Charles Herman
Christopher Plummer jako Dr Rosen
Adam Goldberg jako Sol
Josh Lucas jako Martin Hansen
Anthony Rapp jako Bender

W filmie wystąpił między innymi Russell Crowe, którego możemy także podziwiać w filmach Robin Hood czy Nieobliczalny

Podobne filmy i seriale

Oceniam jako:

Ocena użytkowników: Średni


Wszystko na temat

  • 11 listopada 2020


Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO