Wiek, wzrost, waga, instagram, filmografia, mąż, żona, dzieci

Ed Harris - najlepsze filmy, w których zagrał. Top 5 najważniejszych i najlepszych ról

wikimedia.org

Ed Harris to amerykański aktor, reżyser i producent filmowy. Czterokrotnie nominowany był do Oscara. Oprócz gry w filmach - często również zajmuje się reżyserowaniem filmów i gra w teatrze. 

Wszysto o: Ed Harris 

Pełne imię i nazwisko: Edward Allen Harris 
Data i miejsce urodzenia: 28 listopada 1950, Englewood 
Zawód: aktor, reżyser, producent filmowy, scenarzysta 
Partnerka: Amy Madigan (żona 1983-obecnie)
Dzieci: Lily Dolores 
Wzrost: 175 cm 
Waga: ok. 72 kg 
Instagram: brak

Wczesne lata 

Urodził się w Englewood w New Jersey. Wychowywał się z dwoma braćmi - Paulem i Robertem. W 1969 roku ukończył Tenafly High School, gdzie grał w drużynie futbolowej, pełniąc funkcję kapitana drużyny w swoim ostatnim roku. Trenował lekkoatletykę na Uniwersytecie Columbia. W 1971 roku przeniósł się, wraz z rodziną, do Nowego Meksyku i odkrył tam, jak bardzo fascynuje go teatr. Studiował na University of Oklahoma. Po kilku udanych rolach przeprowadził się do Los Angeles,  zapisał się do California Institute of the Arts, gdzie spędził dwa lata i ukończył z tytułem licencjata sztuk pięknych w 1975 roku. 


Kariera 

Swoją karierę zaczynał od teatru, aż w latach 70. zaangażowano go do filmu "Śpiączka". Najbardziej znane produkcje, w jakich się pojawił, to m.in. "Apollo 13", "Truman Show" czy "Pollock". Czterokrotnie nominowany do nagrody Oscara. Więcej o jego karierze możecie znaleźć niżej w zakładce "filmografia". 

Życie prywatne 

W 1983 roku pobrał się z aktorką Amy Madigan. Para doczekała się córki - Lily Dolores. 


Ed Harris - najlepsze filmy i seriale 

Ed Harris jest jednym z najbardziej cenionych amerykańskich aktorów i twórców filmowych. Studiował dramat na University of Oklahoma, po czym zaczął naukę w California Institute of the Arts. Początkowo występował w sztukach teatralnych wystawianych między innymi w Pasadena Repertory Theatre i na Off-Broadwayu. Karierę filmową rozpoczął w 1978 roku występując w dreszczowcu „Śpiączka” z Michaelem Douglasem w roli głównej. Dwa lata później zagrał w „Granicy” u boku Charlesa Bronsona. Pierwszą dużą rolę otrzymał z kolei w filmie „Rycerze na motorach” z 1981 roku, w którym wcielił się w postać Williama „Billy’ego" Davisa. W 1988 roku wystąpił w filmie Agnieszki Holland „Zabić księdza”. Udział w produkcji zapoczątkował jego wieloletnią współpracę z polską reżyserką – w późniejszych latach pojawił się w jej kolejnych głośnych filmach, takich jak „Trzeci cud” czy „Kopia mistrza”. W 1995 roku otrzymał pierwszą nominację do Oscara za rolę w filmie „Apollo 13”. Aktor ma na swoim koncie również dwa Złote Globy za role w filmach „Truman Show” i „Zmiana w grze”.

1. „Truman Show”, reż. P. Weir (1998)
2. „Apollo 13”, reż. R. Howard (1995)
3. „Twierdza”, reż. M. Bay (1996)
4.Pollock”, reż. E. Harris (2000)
5. „Otchłań”, reż. J. Cameron (1989)

Macie już za sobą wszystkie zaproponowane przez nas filmy? W takim razie koniecznie obejrzyjcie kolejne niezwykłe produkcje z udziałem Eda Harrisa, takie jak „Piękny umysł” czy „Wróg u bram”. Polecamy również serial „Westworld”, w którym aktor gra jedną z głównych postaci.

Może zainteresują Cię także:Dodaj komentarz

Przepisz kod 
2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO