Pierwsze skutki promieniowania

Czarnobyl (odcinek 2) – walka z żywiołem

„Czarnobyl” to brytyjsko-amerykański miniserial, który został stworzony przez Craiga Mazina i wyreżyserowany przez Johana Rencka. Ukazuje on okoliczności katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu, do której doszło 26 kwietnia 1986 roku. Scenariusz do produkcji częściowo powstał w oparciu o książkę Swiatłany Aleksiejewicz „Krzyk Czarnobyla”. W serialu wystąpili między innymi Jared Harris, Emily Watson i Stellan Skarsgård. Premiera drugiego odcinka serialu zatytułowanego „Please Remain Calm” odbyła się 13 maja 2019 roku na HBO.

Rok produkcji: 2019
Oryginalny tytuł serialu: Chernobyl
Tytuł odcinka: Please Remain Calm
Gatunek: Historyczny
Produkcja: Wielka Brytania / USA
Data premiery: 13 maja 2019
Twórcy: Craig Mazin / Johan Renck
Platforma: HBO

"Czarnobyl"/Materiały prasowe

Opis odcinka

26 kwietnia 1986 roku w Czarnobylu na Ukrainie doszło do wybuchu elektrowni jądrowej. Podczas eksplozji została uwolniona potężna radioaktywna chmura, która natychmiast spowodowała skażenie promieniotwórcze na terenie nie tylko Ukrainy, ale również Białorusi, Rosji i innych krajów europejskich. Badanie sprawy zostaje zlecone radzieckiemu fizykowi jądrowemu, Walerijowi Legasowowi. Naukowiec jako pierwszy rozumie skalę katastrofy i próbuje ją wyjaśnić rosyjskim władzom. Zastępca przewodniczącego Rady Ministrów ZSRR początkowo lekceważy sprawę i zgodnie z poleceniem Kremla stara się ją zatuszować. Przed mieszkańcami nie da się jednak ukryć skutków promieniowania, które zaczynają doprowadzać do pierwszych zgonów. W drugim odcinku serialu „Czarnobyl” zobaczymy między innymi, jak rozpoczyna się karkołomna walka z radioaktywnymi odpadami oraz płonącymi ruinami elektrowni.

Warto obejrzeć również inne produkcje poruszające tematykę katastrofy ekologicznej. Polecamy filmy „Elizjum” i „Żywioł. Deepwater Horizon”. Mocnych wrażeń dostarczy wam też „Epicentrum” opowiadające o grupie łowców tornad.


Zwiastun

Obsada

Jared Harris – Walerij Legasow
Emily Watson – Ulana Khomyuk
Stellan Skarsgård – Boris Shcherbina
Jessie Buckley – Ludmiła Ignatenko
Adam Nagaitis – Wasilij Ignatenko
Tomas Žaibus – policjant
Paul Ritter – Anatolij Diatłow
Sam Troughton – Aleksandr Akimov
Robert Emms – Leonid Toptunow
Karl Davies – Wiktor Proskuriakow
Jay Simpson – Walerij Pierewczenko

Oceniam jako:

Ocena użytkowników: ŚredniKomentarze


Dodaj komentarz

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO