Początek katastrofy

Czarnobyl (odcinek 1) – wybuch reaktora

„Czarnobyl” to brytyjsko-amerykański miniserial, który został stworzony przez Craiga Mazina i wyreżyserowany przez Johana Rencka. Ukazuje on okoliczności katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu, do której doszło 26 kwietnia 1986 roku. Scenariusz do produkcji powstał częściowo w oparciu o książkę Swiatłany Aleksiejewicz „Krzyk Czarnobyla”. W serialu wystąpili między innymi Jared Harris, Emily Watson i Stellan Skarsgård. Premiera pierwszego odcinka zatytułowanego „1:23:45” odbyła się 6 maja 2019 roku na HBO.

Rok produkcji: 2019
Oryginalny tytuł: Chernobyl
Gatunek: Historyczny
Produkcja: Wielka Brytania / USA
Data premiery: 6 maja 2019
Twórcy: Craig Mazin / Johan Renck
Platforma: HBO

"Czarnobyl"/Materiały prasowe

Opis odcinka

Akcja pierwszego odcinka serialu „Czarnobyl” rozpoczyna się 26 kwietnia 1986 roku. Tego dnia w Czarnobylu na Ukrainie dochodzi do wybuchu elektrowni jądrowej. Podczas eksplozji zostaje uwolniona potężna radioaktywna chmura, która natychmiast powoduje skażenie promieniotwórcze na terenie nie tylko Ukrainy, ale również Białorusi oraz Rosji. Zaczyna się szybko rozprzestrzeniać po innych krajach europejskich – Polsce, Skandynawii, terenach Europy Środkowej i Zachodniej. Badanie sprawy zostaje zlecone radzieckiemu fizykowi jądrowemu, Walerijowi Legasowowi. Naukowiec jako pierwszy rozumie skalę katastrofy i stara się ją wyjaśnić rosyjskim władzom. Zastępca przewodniczącego Rady Ministrów ZSRR Borys Szczerbina początkowo lekceważy sprawę i zgodnie z poleceniem Kremla stara się ją zatuszować. Mieszkańcy Czarnobyla zaczynają odczuwać pierwsze skutki promieniowania.

Warto obejrzeć również inne produkcje o tematyce historycznej. Polecamy oscarowy film biograficzny „Vice”, który opowiada o wiceprezydencie Stanów Zjednoczonych, Dicku Cheneyu. Zachęcamy też do zapoznania się z serialem „The Crown” i filmem „Amadeusz”.


Zwiastun

Obsada

Jared Harris – Walerij Legasow
Jessie Buckley – Ludmiła Ignatenko
Adam Nagaitis – Wasilij Ignatenko
Tomas Žaibus – policjant
Paul Ritter – Anatolij Diatłow
Michael Shaeffer – Blondyn
Sam Troughton – Aleksandr Akimov
Robert Emms – Leonid Toptunow
Karl Davies – Wiktor Proskuriakow
Jay Simpson – Walerij Pierewczenko

Oceniam jako:

Ocena użytkowników: ŚredniKomentarze


Dodaj komentarz

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO