Zioła w Twoim ogrodzie. Jak hodować popularne zioła sprawdzisz na Spokeo.pl
Sezon ogrodniczy w pełni – nic więc dziwnego, że miłośnicy roślin intensywnie dbają o swoich zielonych podopiecznych. Okazuje się, że przydomowy ogródek, poza walorami ozdobnymi i estetycznymi, może stać się miejscem uprawy roślin użytecznych i praktycznych. Do takich z pewnością należą zioła, które w większości przypadków służą jako przyprawy. Świetnie sprawdzają się one jako dodatki do codziennych posiłków. Odpowiednio pielęgnowane zioła cieszą także pięknym zapachem, a w okresie kwitnienia przyciągają barwne owady z motylami na czele. Pojawia się jednak pytanie – jakie zioła warto uprawiać w zaciszu własnej zielonej przestrzeni? Oto 5 najbardziej popularnych propozycji:
1. Mięta
Mięta jest rośliną wieloletnią, która znajdzie zastosowanie niemal w każdej kuchni. Zbiorowi podlegają liście rośliny, które najlepiej zrywać w lipcu lub sierpniu – przed kwitnięciem rośliny. Okażą się one fenomenalnym orzeźwiającym dodatkiem do napojów, jogurtów i sosów, który ułatwi poradzenie sobie z upałami.
2. Tymianek
Kolejna roślina wieloletnia, która zastosowanie znajduje w wielu potrawach. Pamiętać należy o zbiorze w trakcie lub przed kwitnieniem. Niezwykle ważne jest prawidłowe wysuszenie przyprawy – świeży tymianek jest bardzo intensywny i jego nadmiar może zepsuć potrawę. Wysuszony najlepiej trzymać w szczelnie zamkniętym pojemniku.
3. Bazylia
Jednoroczna roślina o charakterystycznym i intensywnym smaku. Świetnie sprawdza się zarówno jako świeże liście, jak i wysuszona przyprawa. Komponuje się niemal idealnie na przykład z daniami, w których występują pomidory. Roślina uwielbia słońce – pamiętać jednak należy o umieszczeniu jej w zacisznym miejscu.
4. Koper
W starożytności uznawany był za środek łagodzący ból głowy. Intensywnie pachnącej rośliny nie sposób pomylić z jakimkolwiek innym ziołem. Osiąga także imponującą wysokość – może wyrastać nawet ponad 1 metr nad ziemię. Jest cenioną przyprawą, która świetnie sprawdza się w tradycyjnej polskiej kuchni. Doda wyjątkowego smaku ziemniakom, mięsu i surówkom.
5. Melisa
Jedna z niezwykle cenionych roślin, która posiada właściwości uspokajające i nasenne. Kształt jej liści przypomina mięte, jednak melisa posiada zapach, którego nie da się pomylić z żadnym innym. Zapach znika wraz z ususzeniem – wcześniej przyciąga jednak między innymi pszczoły. Jest jednym z najbardziej popularnych ziół wśród entuzjastów ogrodnictwa.
Jak hodować zioła?
Większość ziół preferuje glebę lekką, która w zupełności wystarcza do swobodnego wzrostu i rozwoju przydatnych roślin. Podlewać należy je tylko wówczas, gdy zachodzi taka konieczność – wiele z nich dość dobrze znosi upały i suchy klimat. Z pewnością należy zadbać także o miejsce dla roślin, które potrafią osiągać większe rozmiary (mięta, koper). Nie należy bać się podcinania roślin – zazwyczaj ułatwia ono krzewienie się ziół i ich rozrost. Zbiory warto zaplanować na ciepły dzień bez opadów. Ogród i działka to jednak nie tylko zioła, sprawdź jak przygotować przepiękny przydomowy sad.
Wszystko na temat:
Wszystkie tagi-
02 lipca 2019
Czy już oglądałeś