Piątek trzynastego – w jakie przesądy wierzą Polacy? | Spokeo.pl
Piątek trzynastego jest uważany za pechowy. Strach przed tą datą pojawił się stosunkowo niedawno – na początku XX wieku. Jego początki sięgają jednak aż średniowiecza. W 1307 roku Filip IV (król Francji) aresztował Templariuszy, których oskarżał o herezję. Był to jednak jedynie pretekst do umorzenia długów. Mistrz zakonu przeklął skazujących – rok później król i papież nie żyli. Czy rzeczywiście dlatego boimy się tej daty? Faktem jest jednak, że to jedynie jeden z wielu polskich przesądów. Oto najpopularniejsze:
1. Czarny kot
Koty to przeurocze zwierzęta, które wiele osób wręcz ubóstwia. Jak mały kotek miałby wpłynąć na nasze życie? Według przesądu czarny kot jest pechowy – szczególnie, jeśli przebiegnie nam drogę. Warto dodać, że już od średniowiecza czarne koty uznawane są za sługów szatana i opętane złą magią zwierzęta. Być może w tym przesądzie jest więc ziarnko prawdy.
2. Rozbite lustro
Jeden z ciekawszych przesądów, którego początków należy szukać jeszcze w starożytności. Wierzono wówczas, że odbicie człowieka jest fragmentem jego duszy – pobite lustro niszczy bezpowrotnie część nas samych. Dzisiaj forma tego przesądu jest nieco mniej przerażająca. Nikt jednak chętnie nie zaryzykuje przysłowiowych siedmiu lat nieszczęścia.
3. Rozsypana sól
Rozsypana przyprawa oznacza nieuchronną kłótnię domowników. Z czego to wynika? Rozwiązanie zagadki jest bardzo proste – sól była kiedyś bardzo drogocenną przyprawą i każde jej nieumyślnie marnotrawienie, uznawane było za działanie złych mocy. Aby odczarować urok należy rozsypaną sól przesypać przez lewe ramię.
4. Zapominalscy mają trudniej
Wyszedłeś już z mieszkania i zapomniałeś telefonu? Przed kolejnym wyjściem lepiej usiąść i odczekać kilka sekund. Przesąd głosi bowiem, że zawrócenie z raz podjętej drogi raczej nie wróży nic dobrego. Oczywiście można to traktować jako uniwersalną prawdę dotyczącą codziennego życia – czy nie lepiej jednak nie kusić losu?
5. Przejście pod drabiną
Podobno nie warto przechodzić pod rozstawioną drabiną. Oprócz ryzyka, że coś spadnie nam na głowę, wiąże się z tym przesąd pechowości. Z czego wynika taki stereotyp? Drabina zaburza idealne kształty – w tym wypadku trójkąta. Traktuje się ją podobnie jak liczbę 13 (choć bliska idealnej 12 jest zaprzeczeniem harmonii).
Czy w podanych przesądach tkwi ziarnko prawdy? Raczej nie – biorą się one z przesądów, wierzeń i tradycji, które niejednokrotnie są starsze od całych państw i narodów. Z drugiej strony – nikt dobrowolnie nie narazi się na działanie złych mocy. Nawet jeśli nie wierzymy w zjawiska paranormalne, nie wszystko na naszej planecie da się logicznie wytłumaczyć. A Wy? Wierzycie w przesądy?
Sprawdź również - Nauczyciele dręczyli dzieci w szkole koło Koszalina
Wszystko na temat:
Wszystkie tagi-
13 września 2019
Czy już oglądałeś