Co wybrać?

Używane auto rozwiązaniem dla rodzin z mniejszym budżetem

Zakup samochodu na rynku wtórnym w wielu przypadkach jest życiową koniecznością. Mobilność własnym środkiem lokomocji jest przede wszystkim bezpieczniejsza (pandemia), poza tym wiele osób poszukuje własnej ścieżki kariery, w której prywatny transport odgrywa dużą rolę. Dlaczego rynek wtórny? Powodów mogą być setki: niski budżet, lęk przed inwestowaniem wszystkich oszczędności czy też niepewność co do powodzenia zamierzeń związanych z autem. Gdzie znaleźć pewne, używane auta? Sprawdźmy.

Materiały partnerów

Rynek samochodów używanych

Potwierdzeniem tez zawartych we wstępie artykułu jest fakt, iż w odróżnieniu od sprzedaży pojazdów nowych rynek wtórny przeżywa prawdziwy rozkwit.

Pośród wszystkich aut sprzedanych w salonach w ubiegłym roku, jedynie 30% trafiło do prywatnych użytkowników. Dlaczego tak się dzieje?

Oprócz wspomnianej już ostrożności klientów w gospodarowaniu budżetami domowymi wpływ na tę sytuację ma także korzystniejsza sytuacja podatkowa przedsiębiorców w kontekście ulg i odliczeń stosowanych w momencie zakupu nowego auta.

Prywatny posiadacz nie może amortyzować pojazdu, pomniejszać sumy VAT-u należnego przy zakupie paliwa ani zaliczać opłat serwisowych w koszty uzyskania przychodu.

Osoba prywatna kupując nowy samochód, bierze na siebie wszystkie obowiązki, zyskując jedynie prawo do swobodnego przemieszczania się swoim pojazdem. W tej sytuacji często lepszym i tańszym rozwiązaniem jest zakup auta używanego.

Wystarczy dodać do tego ogromny spadek wartości pojazdu w pierwszym roku po zakupie (w niektórych przypadkach nawet 30%) i jest wyjaśnienie zjawiska, jakim jest wzrost popytu na pewne używane samochody.

Jako że gospodarka nie znosi próżni, podaż jest realizowana w różnych formach. Stąd często powtarzające się zapytania w sieci o to, gdzie najbezpieczniej kupić samochód używany, by nie narazić się na liczne pułapki techniczne i prawne, stosowane niestety przez część sprzedawców.

Źródła aut używanych:

  • Ogłoszenia prywatne;
  • Ogłoszenia firmowe;
  • Komisy;
  • Giełdy;
  • Oferty zza granicy;
  • Znajomi;
  • Salony sprzedaży.

Bez względu na miejsce zakupu klient chce mieć pewność co do stanu technicznego auta, jego historii, a także gwarancji, że pochodzenie pojazdu jest jak najbardziej legalne.

Widać to po tym, że Polacy obecnie znacznie więcej czasu poświęcają, na znalezienie odpowiedniego samochodu. Wiąże się to z pewnym ograniczeniem zaufania do prezentowanych ofert sprzedaży samochodów sprzedawanych na szybko, pod tzw. chmurką.

Pewne, używane auto, gdzie kupić?

Niższa cena oraz estetyczny wygląd z pewnością mają ogromne znaczenie, jednak warto w tym miejscu zwrócić uwagę na stale rosnącą świadomość klientów nastawioną na prawa chroniące konsumentów, bezpieczeństwo prawne transakcji, a także stan pojazdu.

W wielu przypadkach nie bez znaczenia ma także możliwość skorzystania ze wsparcia finansowego oraz jasno określona gwarancja na auto. Próżno się spodziewać tych wszystkich udogodnień na giełdzie bądź w trakcie sprzedaży bezpośredniej. Sytuacją idealną jest taka, kiedy przyszły kierowca nabywa auto używane z salonu.

Z pewnością samochód sprawdzony pod kątem technicznym i z pełną dokumentacją wzbudzi większe zainteresowanie niż auto podobnej klasy niewiadomego pochodzenia.

W tym kontekście kluczowy jest status sprzedającego. Zawierając umowę kupna z podmiotem gospodarczym, dysponującym realną siedzibą, wykwalifikowanym personelem, a także renomą opartą na kilkudziesięcioletniej tradycji, klient zyskuje pewność, że zyskuje partnera rzetelnego i wiarygodnego.

Przedsiębiorstwo stale budujące świadomość marki nie pozwoli sobie na zaniechania czy nieścisłości. Stąd też wynika fakt, iż każde auto używane z salonu poddawane jest wieloetapowej weryfikacji technicznej, której celem jest uzyskanie certyfikatu kontroli jakości.

Klient nie tylko doskonale orientuje się, co kupuje. Wyjeżdżając wymarzonym samochodem, cieszy się z nabytego prawa do gwarancji. Jest to najlepszy dowód potwierdzający wysoką sprawność techniczną samochodu, co wzbudza zrozumiałe zaufanie do firmy.

Zalety tego rodzaju transakcji:

  • Umowa z konkretnym podmiotem gospodarczym;
  • Wiarygodna gwarancja;
  • Możliwość zwrotu;
  • Poczucie ochrony prawnej;
  • Minimum formalności;
  • Ułatwienia przy rejestracji auta;
  • Wsparcie finansowe;
  • Pewność odnośnie do pochodzenia auta.

Ponad 80% przyszłych użytkowników przywiązuje ogromną wagę do udokumentowanego stanu technicznego auta z jednoczesnym potwierdzonym formalnie przebiegiem.

Salony dealerskie, wyższy poziom obsługi

Nie należy doszukiwać się w tym twierdzeniu przesady. Pracownicy tego typu salonów działają przeważnie w imieniu uznanego na rynku motoryzacyjnym dealera. Z tego powodu poziom i wiarygodność podejmowanych przez personel czynności są na najwyższym poziomie.

Ponadto renomowany salon dealerski współpracuje z instytucjami finansowymi, dzięki czemu klient zwolniony jest z samodzielnych starań o kredytowanie zakupu. Z danych firmy Cofidis wynika, że w pierwszych trzech kwartałach 2021 r. 22% klientów decydowało się na zakup auta, nie przeznaczając na to ani grosza swoich oszczędności i zaciągając kredyt na całą jego wartość.

Pełne podsumowanie danych z ubiegłego roku wykaże, iż ta liczba była znacznie wyższa. Jeśli doda się do tego odsetek klientów wpłacających część wartości auta, wynik wskaże, że nabywanie samochodów używanych z salonu na raty jest niezwykle popularne.

Rynek samochodów używanych w Polsce rozwija się ze stałą dynamiką, a wskaźniki ekonomiczne i gospodarcze pozwalają patrzeć w przyszłość z dużą dozą optymizmu. W tych warunkach zakup samochodu używanego przeprowadzony przy współpracy z uznanym na rynku dealerem nie tylko nie jest obarczony ryzykiem, lecz także może być źródłem ogromu satysfakcji.