Epidemia koronawirusa
Koronawirus. WHO ogłasza stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym
W czwartek wieczorem dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus oznajmił:
Ogłaszam stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym w związku z globalnym wybuchem epidemii 2019-nCoV. Główny powód, dla którego ogłaszamy deklarację, to to, co dzieje nie w samych Chinach, a raczej w innych krajach świata.
Podkreślił także:
Chciałbym, żeby było jasne: ta deklaracja to nie wyraz braku wiary w Chiny. Przeciwnie, WHO nadal wierzy w zdolność Chin do kontrolowania wybuchu epidemii. Jedynym sposobem na to, by zwalczyć tę epidemię, jest wspólna praca w duchu solidarności i kooperacji. Jesteśmy w tym wszyscy razem i tylko razem możemy to zatrzymać.
Adhanom Ghebreyesus dodał również, że WHO szczególną troskę wyraża w stosunku do krajów, które posiadają słabszy system opieki zdrowotnej. Zaznaczył, że należy teraz znacznie przyspieszyć prace nad szczepionkami, środkami zaradczymi oraz diagnostyką.
Według danych przedstawionych przez Chińską Narodową Komisję Zdrowotną, do tej pory z powodu koronawirusa 2019-nCoV zmarło 213 osób. Poza granicami Chin nie wystąpiły żadne zgony. Ocenia się, że blisko 9800 osób jest zakażonych.
Najważniejsze są fakty
Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia podkreślił, że należy teraz walczyć z wprowadzającymi w błąd plotkami i dezinformacją. Przede wszystkim trzeba dokładnie ocenić, jak jesteśmy przygotowani na epidemię i jak władze państw radzą sobie z identyfikacją chorych oraz zapobieganiem rozprzestrzenianiu się koronawirusa:
To czas na fakty, a nie na strach. To czas na naukę, nie plotki. To czas na solidarność, a nie stygmatyzację.
Poinformował też, że WHO nie zaleca ograniczenia handlu oraz przemieszczania się. Według jej przedstawicieli nie ma żadnych powodów, aby zakłócać funkcjonowanie międzynarodowego handlu oraz podróży.
Co oznacza Stan Zagrożenia Zdrowia Publicznego o Znaczeniu Międzynarodowym?
Stan Zagrożenia Zdrowia Publicznego o Znaczeniu Międzynarodowym (PHEIC) oznacza nadzwyczajne zdarzenie, które może stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego innych państw poprzez rozprzestrzenianie się choroby na skalę międzynarodową lub ewentualnie wymagające skoordynowanej interwencji międzynarodowej. Tego rodzaju zdarzenia muszą być „poważne, nagłe, niezwykłe i niespotykane". Do tej pory ogłoszenie PHEIC wystąpiło pięć razy: dwa razy w 2014 roku podczas epidemii wirusa Ebola i polio; w 2016 roku, gdy w Demokratycznej Republice Konga wybuchła epidemia wirusa Ebola; w 2016 roku przez wirus Zika; w 2009 roku, kiedy w Afryce wybuchła epidemia grypy, wywołanej wirusem H1.
Wszystko na temat:
Epidemia Zdrowie Choroba Chiny Wirus Wszystkie tagi-
31 stycznia 2020
Czy już oglądałeś