Sposoby na przegrzewającego się laptopa. Jak zmniejszyć temperaturę podzespołów naszego komputera?
-
16 września 2020
Upały dokuczają nie tylko ludziom, zwierzętom i roślinom. Także sprzęty elektroniczne źle znoszą wysokie temperatury. Jednymi z najbardziej narażonych na upały sprzętami są laptopy. Dlaczego? W laptopach wszystkie podzespoły są rozmieszczone na bardzo małej przestrzeni. Utrudniona jest także swobodna wentylacja i naturalne chłodzenie. Widoczne jest to zwłaszcza podczas gier i obsługi wymagających programów. Warto zadbać o odpowiednią temperaturę naszego sprzętu – przegrzewanie się komputera znacząco zmniejsza jego żywotność. Oto kilka przydatnych porad, które pomogą Ci zmniejszyć temperaturę Twojego sprzętu.
1. Odpowiednio używaj laptopa
Na samym początku zdiagnozuj przyczynę przegrzewania się sprzętu. Być może po prostu niewłaściwie używasz swojego komputera. Sprawdź, czy otwory wentylacyjne laptopa nie są zasłonięte. Staraj się także nie umieszczać go na kocu, poduszce czy innym łatwo grzejącym się materiale – zwiększa to ryzyko przegrzania podzespołów komputera.
Każdy posiadacz komputera prędzej czy później skorzysta z pakietu biurowego. Warto pamiętać o darmowych programach, które w zupełności wystarczą do domowego użytku. Jednym z takich pakietów jest OpenOffice.
Fotografia poglądowa
2. Uprzątnij swój dysk twardy i wyłącz niepotrzebne procesy
Twój procesor może osiągać wysokie temperatury ze względu na dużą ilość obsługiwanych procesów. Uruchom Menadżera Windows i sprawdź, które procesy najbardziej obciążają podzespoły. Możesz wyłączyć te niepotrzebne i zoptymalizować autostart (programy, które uruchamiają się wraz ze startem systemu). Dzięki temu Twój komputer będzie działał szybciej i będzie się mniej grzał.
3. Wymiana pasty termoprzewodzącej
Pomijaną, lecz niezwykle ważną kwestią jest regularna wymiana pasty termoprzewodzącej. Wymaga to jednak nieco zdolności manualnych. W celu wymiany pasty należy zdjąć obudowę laptopa i odkręcić radiatory. Następnym krokiem powinno być pozbycie się resztek starej pasty i delikatne nałożenie nowej. Pasta po czasie traci swoje właściwości – dlatego tak ważne jest dbanie o jej kondycję.
Komputer najbardziej grzeje się podczas uruchamiania wymagających programów i gier. Jego wydajność możemy sprawdzić chociażby dzięki darmowym grom na PC.
4. Czyszczenie sprężonym powietrzem
Bardzo łatwo jest oczyścić komputer z kurzu za pomocą sprężonego powietrza. Wystarczy przedmuchać otwory wentylacyjne i podzespoły komputera. Dlaczego warto to robić? Kurz potrafi znacząco podnieść temperaturę wewnątrz laptopa. Bardzo ważne jest regularne czyszczenie komputera i dbanie o higienę naszego sprzętu.
5. Zainwestuj w podkładkę chłodzącą
Najbardziej kosztowna, ale i najskuteczniejsza metoda na obniżenie temperatury naszego sprzętu. Odpowiednio dobrana podkładka chłodząca pozwoli na znaczące zmniejszenie temperatury naszego laptopa. Najczęściej podkładki nie potrzebują nawet własnego źródła zasilania – pobierają energię bezpośrednio z portu USB naszego komputera.
Pracę swojego komputera możesz monitorować za pomocą darmowego programu wskazującego temperaturę komputera