Co warto wiedzieć?

Soundbar do telewizora – sposób na jeszcze lepsze wrażenia z filmów i seriali

Zależy Ci na lepszym brzmieniu telewizora, a nie masz miejsca na pełny zestaw głośników? Soundbar może okazać się idealnym wyborem. To niewielkie urządzenia, które pozwolą znacznie poprawić doznania dźwiękowe.

| Artykuł partnerski

Materiały partnerów

Do czego służy soundbar?

Soundbar to urządzenie, które stanowi przede wszystkim alternatywę dla głośników. Jest to sprzęt w postaci podłużnej listwy, w którą są wbudowane elementy odpowiedzialne za emitowanie dźwięku – dzięki temu całość zajmuje znacznie mniej miejsca niż zestaw głośników do kina domowego. Urządzenia tego typu sprawdzają się najlepiej, gdy są umieszczone zaraz obok telewizora. W zależności od preferencji oraz dostępnego miejsca mogą być postawione przed odbiornikiem lub zawieszone na ścianie. Po zakupie warto zwrócić uwagę na odpowiednią pozycję i przetestować kilka różnych opcji, by móc zapewnić sobie najlepsze doznania dźwiękowe. Tego typu urządzenia coraz częściej stanowią element kina domowego – ich największą zaletą jest kompaktowy format, jednak oprócz tego można także liczyć na świetną jakość brzmienia.

Najważniejsze parametry soundbarów: liczba kanałów

Szukając odpowiedniego soundbara, warto wziąć pod uwagę między innymi liczbę kanałów – jest to parametr, który odpowiada konfiguracji głośników w standardowym kinie domowym. Zależnie od modelu można spotkać się z różnymi konfiguracjami. Coraz częściej dostępne są urządzenia z dodatkowymi kanałami skierowanymi do góry, a także komplety wyposażone w osobne subwoofery. Istotne jest odpowiednie odczytywanie oznaczeń – dla przykładu zapis „3.1.2” to trzy głośniki skierowane do przodu, 1 głośnik basowy (przeważnie osobny) oraz 2 głośniki emitujące dźwięk do góry. Taki układ zapewnia przestrzenne brzmienie nawet pomimo faktu, że korzystamy tylko z jednego urządzenia. Rozwiązania tego typu wypadną szczególnie dobrze w połączeniu z telewizorami z najwyższej półki, które oferują najlepszą jakość dźwięku.

Jak pasmo przenoszenia wpływa na jakość dźwięku?

Chcąc jeszcze lepiej zadbać o doznania dźwiękowe, warto postawić na soundbary z jak największym zakresem pasma przenoszenia. Wyższa wartość tego parametru bezpośrednio przekłada się na pełniejsze brzmienie. Najlepszym wyborem będą modele, które zapewniają odtwarzanie audio w spektrum zbliżonym do zakresu słyszalności ludzkiego ucha (20–20 000 Hz). Ciekawe parametry pod względem liczby kanałów, mocy oraz pasma przenoszenia dźwięków oferuje między innymi soundbar Samsung, choć propozycje tego typu są dostępne u różnych producentów.


Soundbary smart

Do nowoczesnych domów polecane są inteligentne soundbary, które można połączyć z aplikacją na telefonie. Dzięki komunikacji pomiędzy urządzeniami można sterować każdym z nich w wygodny sposób – bez potrzeby korzystania z pilota czy podchodzenia do sprzętu. Oprócz kontroli głośności można także liczyć na opcję konfiguracji poboru mocy, zmiany spektrum dźwięku czy wzmocnienie poszczególnych partii, na przykład basów. Przydatną funkcją będzie także włączanie i wyłączanie urządzenia na odległość, jak również ustawianie konkretnego czasu działania sprzętu. Taka funkcjonalność świetnie sprawdzi się na przykład tuż przed snem lub w sytuacjach, w których nagle potrzebujemy wyjść z domu. Stan włączenia oraz głośność inteligentnego soundbara można szybko sprawdzić na smartfonie. Co więcej, wiele aplikacji oferuje również funkcje diagnostyczne, które pomogą sprawnie poradzić sobie z ewentualnymi problemami ze sprzętem.

Nowoczesny soundbar bezprzewodowy

Na rynku nie brakuje soundbarów wspierających łączność bezprzewodową – dzięki temu można cieszyć się świetną jakością dźwięku bez zbędnych kabli. Konfiguracja Bluetooth trwa zaledwie chwilę, a po pierwszym podłączeniu telewizor powinien automatycznie korzystać z urządzenia. Niektóre z tego typu sprzętów są także zasilane przez baterie, co pozwala zapewnić pełną mobilność i możliwość przenoszenia soundbara między różnymi pomieszczeniami w domu.

Jak dobrać soundbar do telewizora?

Chcąc kupić najlepszy soundbar, warto zwrócić uwagę nie tylko na specyfikację urządzenia, lecz także kompatybilność z innymi sprzętami. Najlepiej dobrać poszczególne rozwiązania od tej samej marki – przykładowo soundbar Samsung będzie idealnie działać z telewizorami tego samego producenta. Nie jest to jednak konieczne: większość soundbarów korzysta z uniwersalnych złącz lub technologii Bluetooth, dzięki czemu można je podłączyć do niemal dowolnego telewizora.


Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO