Skydiving - skoki ze spadochronem

Skoki ze spadochronem z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością, Bezpieczny sprzęt, profesjonalni instruktorzy i przystępne ceny uczyniły ze skydivingu sport niemal dla każdego. Niezależnie od tego czy jesteśmy fanami sportów ekstremalnych, czy chcemy doświadczyć jednorazowej dawki adrenaliny – warto spróbować i zobaczyć świat z zupełnie innej perspektywy niż na co dzień.


Lęk wysokości? - żaden problem

Wiele osób obawia się pierwszego skoku ze spadochronem ze względu na lęk wysokości. Paniczny strach przed znajdowaniem się wysoko ponad ziemią nie ma zastosowania przy skydivingu – wysokość chociażby 3000 m sprawia, że nasz mózg nie traktuje upadku jako realnego zagrożenia, jest to zbyt abstrakcyjne. Realny problem stanowić może natomiast lęk przed przestrzenią – agorafobia. Jest jednak to bardzo rzadka przypadłość, a większość odważnych, którzy zdecydowali się na pierwszy skok, powtarza to oczekując zastrzyku endorfin. Popularność jaką zyskały skoki spadochronowe przełożyła się na liczne i coraz tańsze skoki dla amatorów.

Pasja, adrenalina i… pomysł na prezent

Aby skoczyć ze spadochronem wystarczy zaopatrzyć się w odwagę. Obecnie nie potrzebujemy do tego badań czy zaświadczeń lekarskich. Do skoku przygotowuje nas instruktor – szkolenie teoretyczne trwa zazwyczaj około 20 minut. Najpopularniejszą formą skoków, na którą decydują się amatorzy jest skok w tak zwanym tandemie. Wówczas przypięci jesteśmy do instruktora specjalną uprzężą, a skok odbywa się z wysokości około 4000 metrów. Przy swobodnym spadaniu trwającym około 30 sekund osiągana prędkość to około 180 km/h. Gdy spadochron się otworzy prędkość spadania znacząco spada, a sam lot trwa od 7 do 10 minut.  Skok jest całkowicie bezpieczny i kontrolowany przez doświadczonego skoczka. Furorę w sieci robią skoki spadochronowe w formie prezentów, które nierzadko są swoistym sprawdzianem odwagi.

Od pasji do zawodu

Gdy świeżo upieczony skoczek zarazi się pasją do skydivingu pozostaje mu zrobienie kursu spadochronowego. Wiodącą metodą szkolenia jest obecnie AFF ((ang. Accelerated Freefall).
Skoczek odbywa wówczas kilka skoków z instruktorami, a całość poprzedza kilkugodzinna część teoretyczna zakończona egzaminem. Kandydat, który zdobędzie odpowiednie umiejętności i kwalifikacje może wówczas stać się samodzielnym spadochroniarzem czy instruktorem, lub spróbować jeszcze bardziej ekstremalnych dyscyplin – na przykład base jumpingu.

Tania przygoda, drogi sport

Jak kształtują się ceny skoków ze spadochronem? Za najbardziej popularny skok w tandemie z instruktorem trzeba zapłacić około 700-900 złotych. Dla pragnących upamiętnić przygodę istnieje możliwość nagrania video ze skoku – koszt takiej pamiątki to około 250 złotych, choć zdarza się, że jest ona wliczona w cenę skoku. Poważne koszty ponosi dopiero osoba, która chce podejść do kursu lub zostać profesjonalnym spadochroniarzem. Szkolenie AFF (7 skoków + teoria) to koszt ponad 4 tysięcy złotych, natomiast komplet sprzętu to wydatek rzędu 35-40 tysięcy złotych. Profesjonalizacja pasji jest więc sporym wydatkiem, ale próżno szukać zawiedzionych podjęciem tej decyzji. Warto więc chociażby spróbować i przekonać się czy przypadkiem nie jest to sport z  naszych marzeń.