Rozstępy - powstawanie i jak z nimi walczyć?

Rozstępy to następstwo zrywania włókien kolagenowych. Kiedy ciało nie nadąża z produkcją kolagenu, a nasze ciało z jakiegoś powodu się zmienia – na naszym ciele nagle pojawia się mnóstwo fioletowych pasków. Najczęściej opanowują takie części ciała jak brzuch, uda, pośladki, piersi, czy bicepsy. Dowiedz się wszystkiego o rozstępach i tego, jak z nimi walczyć.


Powstawanie rozstępów

Do najczęstszych powodów pojawiania się rozstępów zaliczyć można takie powody jak:

    • zmiany hormonalne
    • zbyt szybki przyrost masy
    • zbyt szybki spadek masy
    • ciąża
    • powiększenie piersi
    • zawodowo uprawiany sport np. kulturystyka

Wszystkie szybkie zmiany w przyroście lub nagłym spadku naszego ciała sprawiają, że nasz organizm nie wyrabia się z produkcją kolagenu, czego wynikiem jest powstawanie rozstępów. W przypadku kulturystów będą to bicepsy, u kobiet w ciąży piersi i brzuch, u osób które tyją mogą to być pośladki.

Czy wstydzimy się rozstępów?

Panowie zapewne ten fakt bagatelizują – pojawiły się, są, no trudno. Zdarza się. Kobiety nie podchodzą do tego tak spokojnie. Wiele z nas w pewnym momencie życia nabywa te „kocie pręgi” i zgodnie możemy stwierdzić, że szpecą one nasze elementy ciała. Jest to dla nas krępujące, ale często jest to następstwo wydania na świat potomstwa, co jest ogromnym poświęceniem i wysiłkiem. Czujemy się jednak skrępowane np. na plaży, kiedy trzeba się rozebrać do bikini. Nawet zbliżenia stają się mniej komfortowe z powodu naszych defektów. Jeśli w porę je zauważymy, mamy szansę na eliminację problemu.

Jak zapobiegać powstawaniu rozstępów?

Tak, można. Ale to nie zawsze musi być skuteczne. Przede wszystkim warto dbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała, a jeśli ćwiczymy – powinniśmy robić to tak, aby nie przybierać zbyt szybko na wadze. Wtedy nasza skóra okazuje się „za krótka” na pokrycie całkowicie naszego ciała i pojawiają się rozstępy. Trzeba także pamiętać o prawidłowym nawilżaniu skóry – od wewnątrz i z zewnątrz. Pijmy dużo wody i kremujmy ciało – najlepiej kremami, które mają w swoim składzie cynk, krzem i skrzyp polny, które wspomagają produkcje kolagenu. Odpowiednia dieta, zbilansowana i dostarczająca wiele witamin i minerałów, również może w tym pomóc.

Co zrobić z rozstępami, które już mamy?

W większości – nie da się ich zniwelować do zera. Przynajmniej nie metodami domowymi. Można kupować specjalne olejki, kremy itp. i smarować je, okrężnymi ruchami masując ciało w miejscach rozstępów, ale to nie sprawi, że całkowicie znikną. Może pomóc w ich blaknięciu. Praktycznie białe  pręgi, kiedy już wyblakną, są mniejszym problemem aniżeli te, które są praktycznie fioletowe. Nie widać ich wtedy na pierwszy rzut oka, więc praktycznie nie ma się czego wstydzić.
Można także znaleźć gabinet kosmetyczny, który zajmuje się laserowym usuwaniem rozstępów, ale jest to dość kosztowne rozwiązanie i nie zawsze do końca przyjemne. Istnieją również inne metody walczenia z pręgami, ale należy skonsultować się w tej sprawie z zaprzyjaźnionym gabinetem kosmetycznym, który w swojej ofercie proponuje takowe rozwiązania.