Przygotuj ogród na zimę – listę niezbędnych jesiennych prac znajdziesz na Spokeo.pl

W tym roku lipiec i sierpień są wyjątkowo gorącymi miesiącami. Już niedługo nadejdzie jednak wrzesień i październik, które z pewnością doprowadzą do radykalnego ochłodzenia. Warto już teraz zaplanować prace ogrodowe, które przygotują nasz zielony zakątek do zbliżającej się nieuchronnie zimy. Jakie prace ogrodowe należy wykonać? Oto przydatny poradnik, który wskaże kilka najważniejszych elementów i pomoże ogrodowi przetrwać najsurowszy okres w roku.

1. Regularnie koś trawnik

Wiele osób zapomina o konieczności regularnego dbania o najpopularniejszą powierzchnię zieloną – trawę. Nadchodząca jesień nie zwalnia nas z obowiązku regularnego koszenia trawy i zbierania jej (np. w kompostowniku). Trawniki powinno kosić się aż do momentu, w którym trawa przestaje rosnąć. Trawnik możesz też nawieźć – ostatni raz najlepiej we wrześniu.

2. Podlewaj rośliny

Tak, jesienią także należy nawadniać naszych zielonych podopiecznych. Szczególną uwagę należy zwrócić na rośliny iglaste i całoroczne, które muszą magazynować wodę przed zbliżającymi się mrozami – zamarznięta ziemia nie pozwoli im na pobieranie jej bezpośrednio z gleby. Podlewać należy jednak rozsądnie – przelanie może prowadzić do gnicia i zwiększa ryzyko wystąpienia chorób.

3. Zadbaj o zbiorniki wodne

Jeśli w Twoim ogrodzie znajduje się oczko lub staw – czeka Cię sporo pracy. Przede wszystkim postaraj się oczyścić powierzchnię wody z liści i innych unoszących się śmieci. Jeśli zbiornik ma mniej niż 1,5 m głębokości warto rozważyć spuszczenie wody na zimę. Płytkie zbiorniki zamarzają do dna i nie dają szansy na przeżycie mieszkańcom oczka lub stawu. Jeśli posiadasz w nich egzotyczne ryby, które nie przetrwają zimy – odłów je i umieć np. w akwarium. Wszelkie instalacje natryskowe, wodne i fontanny lepiej zabezpieczyć lub rozmontować i umieścić w pomieszczeniu.

Sprawdź również - Zioła w Twoim ogrodzie


4. Zasiej i zasadź rośliny na przyszły rok

Wiosną z niecierpliwością czekamy na pierwsze kwiaty w naszym ogrodzie. Aby mogły one cieszyć nasze oczy, należy posiać i posadzić je jeszcze jesienią – najlepiej we wrześniu. Do roślin, które należy wtedy umieścić w jesiennym gruncie należą między innymi: krokus, narcyz, przebiśnieg, chaber, mak, zawilec i hiacynt.

5. Zadbaj o ciepłolubne rośliny

Nie wszystkie rośliny są przystosowane do znoszenia zimowych temperatur w naszym kraju. Warto zainteresować się roślinami pokojowymi, które latem zdobią nasze ogrody i tarasy. Przygotujmy im miejsce w domu, aby spokojnie mogły przezimować w ogrzewanym pomieszczeniu. Szczególnie warto zadbać między innymi o pelargonię i oleander.

6. Czas na zbiory

Jesień to także czas ostatnich zbiorów w sadach i warzywniakach. Koniec wakacji to czas ogórków,  marchwi, fasoli szparagowej, jabłek, śliwek i wielu innych roślin, które obecne są w naszych grządkach. Warto także dokładnie oczyścić nasze poletko i przygotować je pod przyszłoroczne zasiewy. 

Sprawdź również - Jak podlewać przydomowy ogród?

7. Zabezpiecz pozostałe rośliny

Warto zadbać też o wykopanie cebul kwiatowych roślin, które nie radzą sobie z zimowymi artykułami. Jeśli boimy się o przemarznięcie tych zimujących w ogrodzie – osłońmy je przewiewnym materiałem. Rozłożyste rośliny możemy też związać – zmniejszy to ryzyko ich uszkodzenia. W przypadku drzew owocowych warto rozważyć bielenie pni wapnem. 

8. Zrób przegląd roślin i zgrab liście

Przed zimą warto obejrzeć z bliska nasze rośliny i usunąć elementy chore i zniszczone. Jesień to także ostatnia okazja na przeciwdziałanie trawiącym rośliny chorobom – to na przełomie września i października po raz ostatni należy opryskać zainfekowane rośliny środkami bakteriobójczymi i grzybobójczymi. Złota polska jesień jest piękna – nie pozwól jednak by liście zalegały na posesji. Najlepszym rozwiązaniem jest ich zgrabienie.

9. Przekop działkę

Jesienią warto myśleć o przyszłości naszego przydomowego ogrodu czy warzywniaka. Wrzesień i październik to świetny moment na spulchnienie gleby i dostarczenie jej materiału na warstwę próchniczą. Pisaliśmy wcześniej o nawożeniu trawnika – do tej czynności warto dodać przekopanie gleby i usunięcie zalegających chwastów.

10. Zadbaj o sprzęt

Wszystkie prace skończone? Twój ogród jest już gotowy na nadchodzące mrozy? Zadbaj teraz o sprzęt, który przez cały rok pomagał Ci w pielęgnacji Twojej zielonej przestrzeni. Oczyść go z zanieczyszczeń i umieść w pomieszczeniu – świetnie w tej roli sprawdzi się garaż lub ogrodowa szopa. Części metalowe możesz pokryć środkiem konserwującym. Pamiętaj także o dokładnym wyczyszczeniu kosiarek i pozbyciu się resztek wody z miejsc, w których może uszkodzić Twoje przyrządy. 

A kiedy zima minie - zadbaj o wiosenne porządki w Twoim ogrodzie