Złe wieści dla palaczy

Idą podwyżki – paczka papierosów ma kosztować 60 złotych!

Nadchodzą ciężkie czasy dla miłośników papierosów i alkoholu. Rząd idzie na walkę z uzależnieniami polaków – jednocześnie chce oczywiście zapewnić miliardy złotych wpływów do budżetu. Do 2028 roku za papierosy będzie trzeba zapłacić nawet cztery razy więcej niż obecnie. Eksperci oceniają, że wzrost akcyzy sprawi, że za paczkę papierosów trzeba będzie zapłacić nawet 60 złotych – podwyżki mają być stopniowe i rozłożone na kilka lat, Autorytety są jednak zgodne – Polacy nie zerwą z nałogiem a raczej chętniej zaczną spoglądać w stronę wyrobów tytoniowych pochodzących z przemytu. Na papierosy ze sklepu zwyczajnie nie będzie ich stać.

Fotografia poglądowa

Na papierosach się jednak nie skończy – podwyżki mają objąć też tak zwane „małpki”. Chodzi oczywiście o alkohol wysokoprocentowy sprzedawany w butelkach o pojemności mniejszej niż 300 ml. W ich przypadku w życie ma wejść  tak zwany podatek cukrowy – cena pojedynczej butelki może wzrosnąć nawet o 2 złote.

Skąd te podwyżki?

Rząd argumentuje zapowiadane podwyżki troską o zdrowie obywateli. Podwyższone ceny mają być też konsekwencją przyjęcia Narodowej Strategii Onkologicznej, którą przygotowało Ministerstwo Zdrowia. Podwyżki oczywiście mają być rozłożone w czasie – czy jednak w przypadku tak drastycznych skoków cen ma to jakiekolwiek znaczenie? Co sądzicie o nowych pomysłach rządu? Czy rzeczywiście wzrost cen poprawi zdrowie Polaków?Komentarze


Dodaj komentarz

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO