Opieka okołoporodowa nad matką i dzieckiem. Zmiany w 2019 roku.

Wiele się słyszy o tym, że kobiety w szpitalach, kiedy przygotowują się do porodu – nie są odpowiednio traktowane. Nie mówiąc już o okresie po porodzie. Ale także nie wszystkie kobiety wiedzą o tym, jakie prawa im przysługują w okresie okołoporodowym. Są takie rzeczy, których nikt nie może nam odmówić – co do nich należy? Warto znać swoje prawa, aby nikt nie poczuł się skrzywdzony, nie wyszedł ze szpitala nieszczęśliwy i ze złymi wspomnieniami z tego pięknego okresu.


1. Kontrola ryzyka depresji poporodowej

Według nowych standardów, które dotyczą opieki okołoporodowej. Osoba, która sprawuje opiekę nad ciężarną, ma obowiązek kontroli pod kątem ryzyka wystąpienia depresji poporodowej. Kontrola ma trzy etapy – w 11-14 tygodniu ciąży, w 33-37 tygodniu, a także tuż po porodzie.

2. Brak hospitalizacji obowiązkowej po 41 tygodniu ciąży

W nowych, zaktualizowanych standardach został usunięty zapis o przymusowej hospitalizacji kobiet po ukończeniu 41 tygodnia ciąży. Co prawda kobieta będzie pod wzmożoną kontrolą, a konieczność zakończenia ciąży wypada przed 42 tygodniem ciąży. Celem jest ograniczenie wykonywania porodów zabiegowych.

3. Wybór położnej

Do tej pory lekarz ginekolog miał obowiązek skierować ciężarną kobietę do położnej. Według nowych zasad położna musi potwierdzić przyjęcie pacjentki do opieki po porodzie, wszystko za pomocą odpowiedniego wpisu w planie opieki przedporodowej. Dzięki temu mama ma szansę poznać swoją położną przed porodem. To zapewne zwiększa komfort psychiczny przyszłej mamy.

4. Dokładna informacja na temat łagodzenia bólu przy porodzie

Każda przyszła mama ma prawo do świadomego podjęcia decyzji o tym z jakiej metody łagodzenia bólu porodowego warto skorzystać. Musi więc wiedzieć jakie są opcje, a także powinna posiadać wiedzę o tym, jakie skutki uboczne posiadają dane metody. Ma zarówno metody niefarmakologiczne, czyli różne techniki relaksacyjne, a także metody farmakologiczne.

5. Odpowiednia opieka nad kobietą w sytuacji, która uznawana jest za szczególną

Zapisy wskazują na właściwą organizację opieki nad kobietą, która znalazła się w trudnej, szczególnej, sytuacji, która dotyczy rozpoznania w trakcie ciąży ciężkich chorób lub wad dziecka, jeśli doszło do poronienia lub urodzenia dziecka martwego, niezdolnego do życia lub ciężko chorego.

6. Zapoznanie ciężarnej z miejscem porodu

Obowiązkiem personelu medycznego będzie wcześniejsze pokazanie i zapoznanie kobiety z miejscem porodu, wypełnienie dokumentacji medycznej i odbycie konsultacji anestezjologicznej przed porodem.

7. Posiłki w trakcie porodu

Nowe zapisy nie wykluczają spożywania przez rodzącą posiłków w trakcie porodu. Decyzję o takiej możliwości będzie podejmował wyłącznie lekarz – do tej pory miały takie prawo również położne.

8. Kobieta i dziecko są najważniejsze

Są w centrum zainteresowania personelu, a matka ma prawo być obecna przy dziecku przy wszystkich zabiegach, które prowadzone są wobec noworodka.

9. Wsparcie prawidłowej laktacji

Duży nacisk kładzie się na karmienie piersią i na podawaniu dziecku mleka z banków mleka kobiecego, w przypadku wcześniaków, które nie mogą być karmione mlekiem swojej biologicznej matki. Zaliczono do tego również edukację przed porodem.

10. "Skóra ze skórą"

Personel medyczny ma obowiązek zapewnić matce z dzieckiem nieprzerwany, trwający dwie godziny kontakt „skóra ze skórą”, który ma się odbyć tuż po porodzie.

Dzięki temu będziecie wiedziały na co musicie liczyć ze strony personelu medycznego, dzięki czemu wszystko będzie łatwiejsze!