Kalendarium życia dziecka. Siódmy miesiąc jego życia. Jak zmienia się maluch?
Twoje dziecko jest już całkiem duże! Siódmy miesiąc to nie przelewki i chociaż pomiędzy nim, a szóstym miesiącem, minęło zaledwie 30 dni – wiele rzeczy się zmieniło! Nagle okazuje się, że masz w domu inne dziecko! Zobaczysz ile nowych rzeczy potrafi twój malec. Może się nawet zdarzyć tak, że zobaczysz jak pięknie samodzielnie siedzi! Cierpliwości, drogie mamy, cierpliwości. Niektóre dzieci rozwijają się wolniej, w swoim tempie, to naturalne. Nawet do 9 miesiąca maluch może nie chcieć samodzielnie siadać – to również jest w porządku.
1. Mała sprężynka
Maluch, kiedy weźmiesz go pod paszki, delikatnie stawiając jego nóżki na podłożu, zacznie wesoło podskakiwać. Można to porównać właśnie do sprężynki. Chętnie ugina i prostuje nóżki, wierząc, że to w 100% jego zasługa. To bardzo dobre ćwiczenie, które rozwija małą i dużą motorykę dziecka – a to dobrze rzutuje na przyszłość.
2. Jeszcze szersza dieta
Twój bąbel jada już kaszkę, która rozcieńczona jest twoim mlekiem? Czas na dalsze eksperymenty kuchenne. Maluchy uwielbiają poznawać nowe smaki, chociaż na początku może być to dla nich niemałym przeżyciem. Dodaj do diety kilka owoców np. banana, gruszkę, morelę czy jabłuszko. W formie musu, starte albo ugotowane. Możesz także szaleć z warzywami, a przecież do ich dyspozycji masz cały bukiet – zacznij jednak od dyni, która ma najdelikatniejszy smak. Dzięki temu możesz oszczędzić trochę plucia.
3. Już nie chcę!
Skoro w tematyce jedzenia jesteśmy… Twój maluch zacznie ci już sygnalizować, że ma dość jedzenia, że jest najedzony. Nie ma sensu przymuszać go do konsumpcji, ponieważ nie wolno rozpychać dziecku żołądka. Kiedy będzie to sygnalizował wierceniem, marudzeniem, odwracaniem głowy czy zaciskaniem ust w linijkę – nie wciskaj mu na siłę kolejnej porcji jedzenia. Proste, prawda?
4. Rozpoznaję was wszystkich!
Twoje dziecko wie już, że jesteś jego mamą i jaki jest dźwięk twojego głosu. Tata z kolei ma ten głos zupełnie inny, ale wie że to właśnie on, a nie jakiś inny pan. Rozpoznaje również głosy innych, bliskich mu ludzi – babci, dziadka, siostry czy brata i ukochanej cioci. Jeśli spędzał dotąd najwięcej czasu w ich towarzystwie, będzie się im odwdzięczał tym, że nie grymasi i nie marudzi, a nawet chętnie powędruje do nich na rączki.
5. Pierwsze ząbki
Tak, to moment, w którym mogą się już powoli pojawiać. Wtedy dziecko będzie gorączkowało, marudziło i płakało, bo pierwsze ząbki zawsze bardzo bolą. Może pojawić się również problem z wypróżnianiem lub biegunka. Można to skonsultować z doktorem, jeśli to będzie zdarzało się częściej i wyda wam się niepokojące, ale przeważnie jest to naturalne. Wystarczy schłodzony gryzak oraz maść chłodząca na dziąsła.
6. Lepsza orientacja
Jeśli schowasz dziecku jego ukochaną zabawkę, będzie cię obserwowało i szukało jej tam, gdzie ją schowałeś. I czekało z utęsknieniem aż mu ją oddasz. Będzie także chętniej wyciągało rączki do swojego odbicia w lustrze, ponieważ liczyć będzie na zabawę z bobasem, które widzi, bo nie do końca wie, że to przecież on! Twoje dziecko zaczyna również reagować na swoje imię, więc kiedy je wymówisz – odwróci się do ciebie. Mów do niego jak najczęściej i przedstawiaj z imion lub „funkcji” osoby, które wokół niego przebywają np. „To jest mamusia”, „To twoja siostra Hania” itp.
A po siódmym miesiącu szybciutko przyjdzie czas na ósmy, a wtedy naprawdę sporo się zmieni. Powoli zbliżasz się do pierwszych urodzin swojego malca! Czyż to nie ekscytujące?
Wszystko na temat:
Wszystkie tagi-
10 kwietnia 2019
Czy już oglądałeś