Kalendarz z życia malucha - 8 miesiąc jego rozwoju. Sprawdź na Spokeo.pl

Już 8 miesiąc twojego maleństwa. To moment, kiedy rozwój malucha nie jest już tak intensywny, jak był do 6 miesiąca. Obecnie twoje dziecko zaczyna przenosić na inny etap umiejętności, które już posiadł np. z pełzania, robi się raczkowanie. Z chwytania, dodatkowa interakcja z przedmiotem. Z próbowania nowych rzeczy – próbowanie jedzenia samemu. I takich przykładów jest całe mnóstwo. Sprawdź, co robi maluch podczas swojego ósmego miesiąca życia. Jeśli jeszcze nie potrzebny jest ci ten etap – sprawdź, co robi dziecko w siódmym miesiącu.


1. Raczkowanie

To moment, w którym twoje dziecko porzuca pełzanie i przekręcanie się na rzecz raczkowania. Jeśli jeszcze tego nie robi – nie szkodzi. Niektóre maluchy pomijają ten etap, albo zabierają się za raczkowanie trochę później – w okolicach 10 miesiąca życia. Teraz powinnaś zadbać o jego bezpieczeństwo – pochowaj to, za co mógłby pociągnąć i wywalić, robiąc sobie krzywdę. Zadbaj, aby nigdzie nie było małych elementów, które dziecko może włożyć do buzi i np. się zachłysnąć. Zabezpiecz schody, szklane rzeczy i wszystkie inne elementy, którymi mógłby zrobić sobie krzywdę.

2. Próby samodzielnego jedzenia i picia

Zaopatrz się w specjalny kubek niekapek i nalewaj dziecku do środka picie. Podawaj mu i obserwuj, jak stara się sam napić. To będzie świetna nauka, która mu się przyda, a potem wyewoluuje do samodzielnego picia z kubeczka. Zamiast karmić dziecko łyżeczką, znajdź takie przysmaki, które możesz dać mu w rączkę i które samodzielnie może pałaszować np. kukurydziane chrupki.

 

3. Lęk separacyjny

To nie jest najlepszy moment na zostawienie swojego malucha z obcą osobą. Dziecko w tym momencie chce być blisko osób, które zna i kocha, i przy których czuje się bezpiecznie. Jeśli nie zna tego kogoś, z kim chcesz go zostawić, bo nie miał z nim do czynienia wcześniej – to może się nie udać. Dziecko może ciągle płakać i marudzić, oczekując twojego powrotu.

4. Rozumienie słów

Twoje dziecko wie już, że kiedy mówisz „pa-pa” to czas pomachać rączką. A kiedy mówisz, że idziemy „spać” maluch zaczyna wyczuwać, że to pora, kiedy chcesz położyć go od łóżeczka. Tak naprawdę on chłonie każde słowo i niebawem będzie gotowy na to, żeby składać swoje. Już teraz czasami uda mu się powtórzyć kilka razy jakieś sylaby, tworząc „ma-ma” czy „ba-ba”.

5. Lepsze chwytanie i interakcja z zabawkami

Maluchowi już coraz lepiej idzie podnoszenie różnych elementów, obracanie ich, przekładanie z rączki do rączki, a najlepsza zabawa to ta, w której wyrzuca zabawkę. Doskonale wie, co się stanie, kiedy ją puści i ma przy tym całą masę radości. Ciągle będzie wyrzucało podawaną mu zabawkę, aż do momentu, kiedy kompletnie mu się to znudzi.

Jak widzisz – dziecko, które kończy osiem miesięcy to już całkiem zaradne maleństwo. Warto wspierać jego rozwój – mówić do niego, okazywać mu emocje, przytulać i bawić się z nim.