12 miesiąc życia dziecka - jak zmieniło się dziecko w ciągu roku? Kalendarz życia dziecka
Sto lat, sto lat! Twoje dziecko WŁAŚNIE skończyło rok. Sprytnie przeskoczyło pomiędzy miesiącami i nagle ma ich na swoim koncie aż 12. To jego pierwsze urodziny, więc zadbaj, aby dotarło do niego jak najwięcej bodźców związanych z tym, że to wyjątkowy dzień. Od czasu jedenastego miesiąca w życiu dziecka wiele się zmieniło, aż byś nie uwierzył, że przez miesiąc może się to wszystko tak zmienić! Prawidłowo rozwijające się dziecko w pierwszym roku będzie miało potrojoną masę ciała (ok. 11 kg) od momentu narodzin i będzie miało około 75 centymetrów, a to oznacza, że rosło 2 cm w skali miesiąca!
1. Chodzenie
Oczywiście nie wszystkie dzieci, ale większość, około roku zaczyna chodzić. Trzymane za rączkę radzi sobie świetnie! Nawet będzie potrafiło wejść po schodach. Z zejściem z pewnością będzie gorzej, rzekłabym, że nawet mogłoby to być awykonalne. Mimo wszystko coraz lepiej idzie mu stawianie swoich pierwszych kroczków. Z pewnością jednak twój maluch nie usiedzi już w jednym miejscu – ponieważ umie nowe rzeczy, będzie teraz chodził, wstawał, siadał, kucał, raczkował, przemieszczał się o kilkanaście centymetrów. Generalnie będzie go wszędzie pełno – musisz więc pilnować swojego szkraba!
2. Samodzielne jedzenie
Jeśli wcześniej pokazywałaś dziecku do czego służy łyżka, trzymał ją i próbował coś z nią robić – prawdopodobnie teraz znajdzie dla niej zastosowanie. Możliwe jest, że będzie potrafiło już samo jeść! To wspaniałe, prawda? Możesz więc nakładać mu coś do miseczki i obserwować jak próbuje trafić łyżką do buzi. Prawdopodobnie będziesz musiała również uzbroić się w cierpliwość i dużo proszku do prania dla maluchów.
3. Rozwój psychiczny
Maluch będzie chętniej popisywał się przed swoimi bliskimi – pokazywał im „papa”, robił śmieszne minki, grał w proste gry rączkami. Chętniej też będzie nawiązywał znajomości z obcymi, ale jednak nadal na miejscu pierwszym będą dla niego najbliżsi. Problem będzie miał jedynie z zabawą z innymi dziećmi, ponieważ jeszcze nie do końca rozumie pojęcie dzielenia się i jego zabawka to dla niego coś najważniejszego i tylko jego!
4. Dziecko naprawdę cię rozumie
Maluch rozumie co do niego mówisz, więc być może – będzie reagował na twoje polecenia. Może nie wszystkie będzie chciał spełnić, ale z pewnością większość do niego dotrze. Chętniej też komunikuje się z tobą, prezentując swój coraz bogatszy zasób słownictwa. To takie zabawne słuchać słów płynących od swojego malca, prawda?
5. Humorki
To również ten moment, w którym twoje dziecko będzie chętnie prezentowało swoje nastroje i humorki. Może być marudne, może się z tobą „kłócić”, a jeśli coś nie będzie mu wychodziło – będzie krzyczało i przewracało swoje zabawki. Musisz uzbroić się w cierpliwość, ale pewne zachowania należy piętnować już teraz, żeby później nie urosły w sile.
Pamiętaj o najważniejszej rzeczy – twoje dziecko chętnie przyswaja nowe umiejętności, ale kiedy poznaje nową, najczęściej zapomina o tej, którą potrafił wcześniej. Jeśli więc zacznie chodzić, najpewniej może nie chcieć już samodzielnie jeść. Jeśli zacznie więcej mówić – może chcieć mniej chodzić. To naturalne. Nie masz powodów do obaw.
Wszystko na temat:
Wszystkie tagi-
25 czerwca 2019
Czy już oglądałeś