Wiceszefowa Komisji Europejskiej
Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova w Polsce. Spotkała się z Tomaszem Grodzkim
-
28 stycznia 2020
Dzisiaj rano wiceszefowa Komisji Europejskiej rozpoczęła swoją wizytę w Polsce. Około godziny 9.00 spotkała się z marszałek Sejmu Elżbietą Witek, a następnie z marszałkiem Senatu, Tomaszem Grodzkim. Potem planowała też się spotkać z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem, ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julią Przyłębską oraz pierwszą prezes Sądu Najwyższego, Małgorzatą Gersdorf. Tuż przed swoją wizytą Jourova wyjaśniła jej cel:
Moim głównym celem jest spotkanie i omówienie z naszymi partnerami kwestii praworządności, ale także innych aspektów mojej pracy, takich jak m.in. dezinformacja czy ingerencja zewnętrzna. Dialog osobisty cenię ponad wszystko. Polska jest dumnym członkiem UE i naszym partnerem. UE jest wspólnotą prawa, a Komisja jest strażnikiem Traktatu. Jednocześnie kluczowe jest, aby rozmawiać, również na tematy, w których się różnimy.
youtube.pl
Wizyta Jourovej jest związana z wątpliwościami Komisji Europejskiej co do wprowadzanej przez PiS reformy wymiaru sprawiedliwości.
Rozmowy
Podczas spotkania marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego z wiceprzewodniczącą KE Vierą Jourovą, został podjęty temat praworządności w Polsce. Po rozmowie z nią Grodzki powiedział, że Jourova poinformowała go, że podstawą do dalszych decyzji budżetowych Unii Europejskiej będzie raport ws. praworządności, który ma zostać opracowany przez „międzynarodowe ciało”. Będzie miał w nim zasiadać przedstawiciel każdego z państw członkowskich:
Pani komisarz mówiła, że zostanie powołane międzynarodowe ciało, po jednym przedstawicielu z każdego kraju, które będzie musiało dokonać przeglądu przestrzegania praworządności we wszystkich krajach członkowskich, i to ciało będzie na końcu musiało przygotować dokument, który będzie stanowił podstawę do dalszych decyzji budżetowych.
Z kolei po rozmowie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem Jourova oświadczyła, że „jest otwarta na dialog, ale jednocześnie zaniepokojona kampanią oszczerstw skierowaną przeciwko sędziom" w Polsce:
Kampania przeciwko sędziom jest czymś bardzo szkodliwym. Mam instrumenty, które mogą pomóc sędziom w państwach członkowskich pracować w warunkach, które szanują ich pracę.
ZOBACZ TAKŻE
Starsze artykuły
Lokalizacja i namierzanie telefonu. Jak namierzyć telefon bez wiedzy w...Wyszukiwarka chomikuj – sprawdź, co znajdziesz w serwisie
Kody do GTA V
Książka telefoniczna online. Abonenci TPSA, T-Mobile, PLUS, Orange i P...
Kto dzwonił? Czyj to numer? Co to za numer telefonu? Aktualizacja
Komentarze