Jak zacząć trenować boks? Kompletny poradnik o tym, jak rozpocząć przygodę z boksem
Boks to bardzo trudna dyscyplina sportowa. Jest to sport walki, w którym dwóch przeciwników walczy ze sobą na pięści. Jest wymagający nie tylko fizycznie, ale również psychicznie – potrzeba wiele samozaparcia, aby nie poddać się w dążeniu do osiągnięcia sukcesu w dziedzinie, jakim jest boks. Przede wszystkim – warto uzupełnić swoją wiedzę o wszystkim, co dotyczy tej sztuki walki. Później warto zdać sobie sprawę z tego, że nie jest to zabawa i w dodatku – że nie jest to lekka sprawa. Trzeba bowiem zmierzyć się z trudnymi początkami, kiedy to wkraczamy w nowe otoczenie, gdzie przeważnie wszyscy się już znają i trenują dość długo – z początku może być nam ciężko się do tego przyzwyczaić. Ludzie, którzy trenują boks są również nieco zdystansowani, chłodni, a nawet szorstcy. To sposób ich bycia na lekcjach boksu – za ringiem może być inaczej. Żeby zacząć trenować boks – trzeba być gotowym na ostry wycisk.
Jak wyglądają początki i późniejsze treningi?
Z początku dostaniemy ostry wycisk. Zadawanie ciosów przed lustrem, w zaciszu własnego domu to zupełnie inna sprawa, niż trenowanie na sali pełnej ludzi. Wydaje się, że wszyscy na ciebie patrzą, krytykują i czekają na każde potknięcie. Wiadomo, że od pierwszej lekcji nie będziesz orłem – nikt nie był, bo każdy gdzieś zaczynał. Każdy wielki bokser uczył się od podstaw boksować, nie urodził się z nabytą na ten temat wiedzą. Warto pamiętać, że treningi bokserskie są intensywne i wyczerpujące, więc żeby dołączyć do grona bokserów – dobrze jest najpierw podbudować swoją kondycję. Liczne skoki, biegi, podciąganie, pompki… Trzeba mieć bardzo silne ciało, gotowe na taki wycisk.
Kiedy już nauczymy się absolutnych podstaw – z każdym kolejnym treningiem będzie tylko trudniej. Ale za to znacznie przyjemniej. Będziemy co chwilę umieć więcej, stać nas będzie na więcej, przekraczać będziemy granice swojego ciała. I to jest w tym wszystkim piękne. Jeśli tylko ktoś nie podda się na pierwszym treningu – czekają go same sukcesy w bokserskim świecie.
Bokser musi ciągle rozwijać swoją sprawność, dodając wiele dodatkowych elementów do swojego sportowego trybu życia – musi biegać, pływać, boksować w domu w wolnej chwili, trenować mięśnie brzucha. Ważna jest także odpowiednia dieta, która tylko zintensyfikuje osiągnięcia w dziedzinie boksu.
Najważniejsze pojęcia z dziedziny boksu
Każdy, kto zaczyna, musi mieć pojęcie o czym trener będzie do niego mówił, dlatego musi znać kilka najważniejszych pojęć, które są silnie związane z boksem.
CIOSY
• ciosy proste – najczęściej stosowane w walce, ponieważ cieszą się największą szybkością i skutecznością; wykonywane z różnych odległości od przeciwnika; w zależności od tego, którą ręką wykonywane i w jaką część ciała – mają różne nazwy
• ciosy sierpowe – wykonywane w półdystansie ciosy, które pochodzą z boku i uderzają przeciwnika w głowę lub tułów właśnie z bocznej strony
• ciosy z dołu (podbródkowe) – wykonywane w półdystansie i zwarciu, wykonywane ze zgiętej ręki; najczęściej w podbródek
POZYCJE OBRONNE
• odskok – wychodzenie poza skalę ciosów
• odchylenie – cofnięcie tułowia, w celu uniknięcia ciosów
• garda – ustawienie rękawic i przedramion, by chroniły przed ciosami
• zakrok – cofnięcie nóg, a następnie wyprowadzenie kontry
Należy również dokładnie zapoznać się z kategoriami wagowymi, jakie są w boksie, aby móc najlepiej dopasować się do danej kategorii. Trzeba pamiętać także o odpowiednim wyposażeniu, które potrzebne jest, aby rozpocząć przygodę z boksem m.in. o kasku, ochraniaczach, odpowiednim stroju i przede wszystkim – rękawicach bokserskich i specjalnych owijkach.
To co? Zapraszamy na trening bokserski!
Wszystko na temat:
Wszystkie tagi-
18 czerwca 2019
Czy już oglądałeś