Jak skutecznie i szybko się uczyć? Praktyczne porady, które w tym pomagają.
Nieubłaganie zbliża się okres intensywnej nauki dla maturzystów i studentów. ci pierwsi zmagać się będą z egzaminem dojrzałości, ci drudzy mają przed sobą sesję egzaminacyjną. Czasu nie zostało wiele. Istnieją jednak sposoby na zwiększenie swojej efektywności podczas nauki, a co za tym idzie będziemy w stanie w krótszym czasie nauczyć się więcej. Co ciekawe, nie potrzebujemy do tego żadnych dodatkowych umiejętności, wystarczy kierować się kilkoma prostymi wskazówkami, które umożliwią nam zintensyfikowanie wysiłków podczas przyswajania wiedzy. Rady te mogą okazać się pomocne nie tylko dla uczniów i studentów, wszakże człowiek uczy się całe życie.
Zadbaj o miejsce
Co prawda uczyć się można wszędzie, jednak miejsce, w którym to robimy ma wpływ na koncentrację i efektywność. Ważny jest przede wszystkim porządek w twoim miejscu do nauki. Jeśli masz notatki - uporządkuj je, aby stanowiły logiczną całość. Dobrze jest dysponować większą przestrzenią, na przykład dużym biurkiem, ułatwi to efektywne zaplanowanie nauki.
Kluczem do sukcesu może okazać się też dobre oświetlenie. Miejsce do nauki powinno więc znajdować się blisko okna, a wieczorami należy je doświetlić na przykład lampką biurową. Sprawą dyskusyjną, która może wpływać na efektywność Twojej pracy jest hałas. Jeśli nie przeszkadza Ci telewizor lub muzyka, możemy je wręcz wykorzystać na naszą korzyść włączając spokojne programy czy utwory, które wzmogą Twoją koncentrację. Jeśli natomiast łatwo się rozpraszasz, powinieneś zadbać o ciszę i spokój. Ważnym elementem jest też dopływ świeżego powietrza - duszne i ciemne przestrzenie zmotywują Cię raczej do drzemki niż intensywnej nauki.
Niech nauka będzie przyjemnością!
W trakcie nauki największe problemy sprawia motywacja. Ciężko jest się skoncentrować na czynności, która kojarzy się z przykrym przymusem. Postaraj się więc znaleźć odpowiednią motywację. Postaw sobie cele, za osiągnięcie których będziesz się nagradzał. Nauka na siłę nie ma sensu - jeśli czujesz się zmęczony zrób sobie przerwę. Po spacerze, posiłku czy drzemce nauka przyjdzie Ci zdecydowanie łatwiej. Postaraj się dostrzegać korzyści z płynącej nauki - jeśli zrobisz coś teraz, później będziesz mógł odpocząć bez wyrzutów sumienia, mając określoną wiedzę unikniesz stresu przed kolokwium i tak dalej.
Zorganizuj czas
Ucz się systematycznie - krótko, ale często. Unikniesz w ten sposób zmęczenia przyswajanym materiałem. Dużo więcej wyniesiesz czytając jeden rozdział podręcznika dziennie, niż dwadzieścia na noc przed egzaminem. W taki sposób dziennie poświęcisz temu mniej czasu, przyswoisz więcej wiedzy i unikniesz niepotrzebnego stresu. Systematyczność pozwoli Ci na bezproblemowe przygotowanie się do każdego sprawdzianu. Stwórz sobie pomocny plan działania - poświęć na każdy element nauki określoną ilość czasu, odłóż smartfona i Internet i staraj się skupiać i koncentrować na zapamiętywaniu. Pomocne mogą okazać się też mapki myślowe, które stworzone w odpowiedni sposób pozwolą uczyć się w bardzo szybkim tempie i znacząco ułatwią wzrokowe przyswajanie wiedzy.
Ciężkie jedzenie utrudnia naukę
Unikaj kawy, napojów energetycznych i słodyczy - choć chwilowo pobudzą Twój organizm do wzmożonego działania, bardzo szybko odczujesz spadek energii i senność. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku ciężkostrawnych potraw. Nasz organizm będzie się po nich domagał odpoczynku i zaprotestuje przed wzmożonym wysiłkiem intelektualnym. Pamiętaj o wodzie - odpowiednie nawodnienie jest potrzebne nie tylko przy ćwiczeniach fizycznych, ale i przy intelektualnych wyzwaniach. Orzechy, owoce i gorąca czekolada dostarczą elementów takich jak cynk, magnez, lecytyna i selen. Kiedy czujemy spadek energii lepiej zażyć drzemki niż faszerować się kofeiną. Poza efektywniejszą nauką zaprocentuje to też lepszym samopoczuciem.
Wszystko na temat:
Wszystkie tagi-
15 kwietnia 2019
Czy już oglądałeś