Jak rozpocząć odchudzanie? 6 zasad, których musisz się trzymać, aby zrzucić zbędne kilogramy!
Pierwsze dni odchudzania zawsze są ekscytujące. Jesteśmy pełni nadziei na zmiany w naszym życiu. Mam wiele zapału i motywacji. Z czasem jednak motywacja spada, a my zaczynamy łamać zasady diety, które sobie narzuciliśmy. A wtedy już niewiele brakuje do efektu jojo. Dlatego warto trzymać się 6 podstawowych zasad odchudzania, które sprawią, że będzie nam łatwiej, a efekty będą trwałe.
Idealna pora na odchudzanie
Po pierwsze, musisz wybrać idealny moment na rozpoczęcie odchudzania. Nie jest nim czas, gdy jesteś zestresowana lub mało śpisz. Hormon stresu powoduje większy apetyt na słodycze oraz tłuste potrawy. Przygotuj się do odchudzania i zaplanuj pierwsze kroki. Nie spodziewaj się szybkich efektów, one oznaczają szybki powrót do stanu rzeczy z przed odchudzania. Pamiętaj, że każda kolejna nieudana próba zrzucenia zbędnych kilogramów spowalnia przemianę materii i utrudnia kolejne podejścia. Dlatego decyzja o odchudzaniu nie powinna być pochopna. Musisz czuć, że chcesz zmiany na zawsze, a nie na najbliższe 3 - 4 tygodnie. Tylko w ten sposób uda Ci uniknąć efektu jojo.
Sprawdź również: Jak obliczyć BMI?
Realne cele
Podczas układania planu odchudzania musisz wybrać sobie realne cele. Nic dobrego nie wyjdzie z założeń typu „w miesiąc rzucę 10 kilogramów”. Aby odchudzanie było zdrowe i przyniosło trwały efekt powinno być powolne. Najlepiej, jeśli gubimy jeden kilogram, w jeden tydzień. Pamiętaj także, aby raz w tygodniu sprawdzać efekty. Powinniśmy ważyć się rano, na czczo w lekkiej bieliźnie. Zapisuj swoje wyniki. Nie zatrzymuj się jednak tylko na wadze. Sprawdzaj także obwód ud oraz brzucha i bioder. Kobiety często przybierają na wadze, za sprawą wody w organizmie, w określonych fazach cyklu. To nie powinno Cię zniechęcać do dalszego odchudzania.
Metoda małych kroczków
Jeśli lubisz słodycze i nie lubisz ćwiczyć, nie zaczynaj swojej zmiany od drastycznych zakazów. Nic dobrego z tego nie przyjdzie, jedynie zniechęcenie. Zacznij od małych zmian, które będziesz stopniowo wprowadzać w życie. Jeśli nie lubisz ćwiczeń, a Twoje postanowienie brzmi „będę ćwiczyć 7 dni w tygodniu po 2 godziny dziennie”, to odrazu możesz przestać. Zacznij od 10 minut dziennie, co drugi dzień. Pamiętaj jednak, aby na początku nie omijać więcej niż jednego dnia ćwiczeń. Jeśli lubisz słodycze, powoli zmniejszaj ich spożycie, albo wybież jeden lub dwa dni w tygodniu, kiedy będziesz je jadła.
Odpowiednia dieta dla Ciebie
Każdy organizm jest inny. To co działa na Twoją przyjaciółkę, może nie zadziałać u Ciebie. Dlatego jeśli masz taką możliwość idź na badania i do dietetyczki, który pomoże Ci w dobraniu odpowiedniej diety dla Ciebie. Jeśli wolisz ułożyć swój plan żywieniowy samodzielnie, obserwuj jak się czujesz po wyeliminowaniu niektórych składników. Co działa na Ciebie dobrze, a co sprawia, że nie masz energii.
Zmiana myślenia o diecie
Dieta nie może być karą, ani męką. Powinna być zmianą, którą chcesz wprowadzić do swojego życia na zawsze. Tylko wtedy ma sens i będzie skuteczna. Cały czas należy pamiętać o tym, że robisz to dla siebie. Nie jest to nic złego. Chcesz lepiej wyglądać, być zdrowsza i mieć więcej energii. Spełniać kolejne cele. Nie skupiaj się na negatywnych stronach diety. Jeśli masz na coś ochotę zjedź to, tylko z umiarem i nie cały czas.
Ćwiczenia fizyczne
Najlepszym wspomagaczem odchudzania są ćwiczenia fizyczne. Dzięki nim regulujemy naszą przemianę materii, poprawiamy kondycję fizyczną, a także dbamy o dobre samopoczucie. Jeśli chcesz spalić tkankę tłuszczową najlepsze będą dla Ciebie ćwiczenia kardio. Takie ćwiczenia powinnaś wykonywać minimum przez 30 minut, z umiarkowaną intensywnością. Nie zapomnij jednak o ćwiczeniach siłowych, który wyrzeźbią Twoje ciało i nadarzą mu piękny kształt.
Sprawdź również: Jak dieta powinna się zmieniać wraz z wiekiem?
Wszystko na temat:
Wszystkie tagi-
09 września 2019
Czy już oglądałeś