Jak prowadzić zeszyt? Porady na ładne notatki w szkolnym zeszycie.

Prowadzenie zeszytu to bardzo ważna sprawa jeśli chodzi o naszą edukację. W zeszycie znajdują się najważniejsze notatki, informacje i zapiski, które z pewnością ułatwią nam naukę przed ważnymi egzaminami. Dlatego zeszyt musi być wręcz nienaganny, abyśmy mogli bez problemu się rozczytać i wyciągnąć z tego najważniejsze informacje. Poniżej przedstawiamy absolutnie najważniejsze punkty, które warto wziąć pod uwagę podczas prowadzenia zeszytu przedmiotowego:


1. Strona tytułowa

Powinna przedstawiać nazwę przedmiotu, do którego jest zeszyt. Powinny znaleźć się tam również informacje o klasie do której uczęszczamy, rok szkolny, nasze imię i nazwisko, opcjonalnie może być również nazwisko nauczyciela czy specjalna tabelka na nieprzygotowania, która ułatwi nad nimi kontrolę. Jeśli wszystkie nasze zeszyty mają takie same okładki, warto również wkleić taką kartkę ozdobną na okładkę, aby nie było problemów z wzięciem zeszytu, którego akurat potrzebujemy.

2. Notatki

Muszą być pisane starannie, dokładnie oraz najlepiej jednym kolorem długopisu. Powinniśmy mieć również jakiś system skrótów, który zastosowujemy i jesteśmy w stanie go odczytać. Pewnie niejednokrotnie się nam on przyda, kiedy nauczyciel będzie szybko dyktował. Notatki powinny również mieć zaznaczane kolorem najważniejsze informacje. Jeśli się da – warto robić wykresy, tabelki, mapy myśli oraz rysunki, które pozwolą na lepsze zapamiętywanie. Nie warto podkreślać jednak kolorem długich zdań, a jedynie najważniejsze informacje.

3. Zaznaczanie

Najważniejsze strony, które mogą nam się przydać do sprawdzianu czy kartkówki, powinny być zaznaczone kolorowymi indeksami. To ułatwia ich szukanie. Nie musimy wtedy tracić czasu na długie poszukiwania pożądanego przez nas tematu. Wszystko zawsze mamy pod ręką, kiedy akurat tego potrzebujemy

4. Oznaczanie

Warto numerować sobie lekcje oraz podawać obok daty. W prosty sposób możemy wtedy stwierdzić, czy nie ma czegoś, czego nam brakuje, a ponadto sporo ułatwia to nauczycielowi przy ewentualnym sprawdzaniu zeszytu.

5. Wszelkie kartki muszą być wklejone

Dlaczego? Ponieważ potem bardzo łatwo jest je zgubić. Prowadzi to do tego, że nagle brakuje nam materiałów do nauki, co może znacznie odbić się na naszej ocenie z danego przedmiotu na sprawdzianie, bądź kartkówce.

Nie należy z niczym przesadzać, a w szczególności z kolorami i podkreśleniami, ponieważ zaburza to przyswajanie wiedzy i sprawia, że notatki nie wyglądają estetycznie i przestają być czytelne. Jeśli jednak zastosujecie się do podanych wyżej punktów, wasz zeszyt w końcu będzie piękny i z pewnością dostalibyście za niego 5 podczas sprawdzania jego wyglądu i treści!