Poradnik

Fotopułapka – czym jest i jak wybrać odpowiednią?

Ustrojstwo jest nie dość, że małe, to jeszcze pomalowane tak, by wtopić się w tło. Ot taka niepozorna skrzyneczka. Wieszamy ją na drzewie i włączamy. Resztę robi sama. A co konkretniej? O tym przeczytacie już za moment.

Materiały partnerów

Fotopułapka – coś i na złodzieja, i na zwierza

Mówiąc wprost, fotopułapki to urządzenia rejestrujące wyposażone w czujnik ruchu. Jeśli sprzęt coś wykryje, włącza rejestrator lub zaczyna cykać fotki. Dodajmy, że czujniki podczerwieni sprawiają, że urządzenia pracują także w nocy. Te specyficzne kamery (kilka interesujących modeli znajdziecie na combat.pl)  szczególnie przydadzą się myśliwym i obserwatorom dzikiej przyrody – pomogą poznać zwyczaje okolicznej fauny. Fotopułapki nadadzą się także do monitorowania posesji, domku letniskowego, parkingu, garażu i podobnych obiektów. Zauważmy, że nie wymagają stałego źródła zasilania (np. podłączenia do sieci elektrycznej).

Wybierając i montując te kamery pamiętajmy, że mają one określony zasięg. Kamerę umieśćmy więc w starannie wybranym miejscu, najlepiej tam, gdzie „wtargnięcie” na monitorowany teren jest najbardziej prawdopodobne.

Typy fotopułapek

Fotopułapki dzielimy zazwyczaj na dwa typy: standardowy oraz wyposażone w moduły umożliwiające bezprzewodową łączność. Pierwszy wymaga częstego odwiedzania miejsca, w którym zastawiliśmy „sidła” i zgrywania zgromadzonych tam materiałów na jakiś nośnik. Jest to, sami przyznajcie, dość kłopotliwe. Drugi typ jest o tyle wygodniejszy, że wszystkie zdjęcia i filmy prześle na wybrane przez nas urządzenie.

Prócz tego niektóre fotopułapki posiadają moduł GSM, umożliwiający natychmiastowe przesyłanie danych za pośrednictwem ogólnodostępnych sieci telefonii komórkowej. Jeszcze inne modele pozwalają na zdalne zarządzanie, za pośrednictwem aplikacji, zdjęciami lub nagraniami.

Fotopułapka kamera leśna TOPHUNT HC900A

Na co zwrócić uwagę kupując fotopułapkę?

Obiektyw

Do wyboru mamy dwa obiektywy – standardowy lub szerokokątny. W tym pierwszym pole widzenia i perspektywa są zbliżone do tego, co widzi ludzkie oko. Dzięki temu obraz jest dość naturalny, pozbawiony zniekształceń. Kąt widzenia wynosi tu między 45° a 50°. Natomiast obiektyw szerokokątny rejestruje dużo większe kadry: tu kąt mieści się w przedziale 80° – 120°. Pozwala to objąć spory teren – parking na wolnym powietrzu, magazyn lub leśną polanę. Trzeba jednak pamiętać, że ten obiektyw nagrywa zdjęcia i filmy nieco zniekształcone i rozciągnięte.

Podczerwień

Kolejna kwestia to oświetlacz IR (podczerwieni). Tu warto pamiętać, że urządzenia wykorzystują różne fale IR. Do wyboru są dwa typy: pierwsze emituje fale o długości 940 nm, drugie o długości 850 nm. Większa wartość gwarantuje dyskrecję, mniejsza lepszą jakość. Kolejnym ważnym parametrem jest ilość diod IR – im ich więcej, tym sprzęt wyraźniej doświetla i nocą lepiej nagrywa.

Czujnik ruchu

Rzućmy też okiem na zasięg czujnika ruchu. W tańszych urządzeniach reaguje on do 15 metrów. W tych bardziej profesjonalnych do 30 metrów.            

Wybudzanie

Im szybciej urządzenie przejdzie w tryb aktywny, tym lepiej. Warto zadbać, by czas „włączenia” się fotopułapki nie przekroczył 0,5 sekundy.

Matryca

Matryca to bardzo ważny element fotopułapki. Optymalnym wyborem będzie sprzęt posiadający matrycę o rozdzielczości 5 megapikseli, możliwość nagrywania filmów Full HD oraz cykania fotek w wysokiej rozdzielczości.

Bateria

Jeśli chcemy, by fotopułapka działała naprawdę długo, przyjrzyjmy się jej akumulatorowi. Dobrym rozwiązaniem będą na przykład akumulatorki ENELOOP PRO 2500 mAh.

I to tyle. Jeśli szukacie fotopułapek, przejrzyjcie ofertę combat.pl.