Poradnik
Folia stretch - zastosowanie, gdzie wyrzucać i czym można ją zastąpić?
Folia stretch to produkt, który jest aktualnie jednym z najczęściej używanych materiałów do pakowania. Jej historia sięga aż 1898 roku, kiedy to chemik Hans von Pechman zsyntezował niespotykaną wówczas substancję - polietylen, która stała się podstawą do późniejszej produkcji folii. Choć trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie wielu gałęzi gospodarki bez folii stretch, warto pamiętać, że jest to materiał niezbyt przyjazny naszemu środowisku. Wyrzucona w nieodpowiedni sposób, będzie rozkładała się nawet kilkaset lat. Dlatego dziś powiemy sobie o tym gdzie wyrzucać folię stretch, jak ją stosować i jakie są jej ekologiczne zamienniki.
Folia stretch - z czego jest zrobiona?
Folia stretch to materiał, który jest produkowany z surowca o nazwie liniowy polietylen o niskiej gęstości. Jest to jedno z najczęściej wykorzystywanych na świecie tworzyw sztucznych. Polietylen jest używany nie tylko do produkcji folii, ale także opakowań, zakrętek, rur, markerów czy też zmywaczy do paznokci. Surowiec sprawia, że produkt końcowy może cechować się dużą elastycznością i termoplastycznością. Do powstania folii stretch wykorzystuje się polietylen, kopolimer czy też polipropylen. A jak się ją wytwarza? Jednym ze sposobów jest tzw. metoda blown (rozdmuchu). Roztapia się żywicę, która jest rozdmuchiwana w dwóch kierunkach, a następnie chłodzona powietrzem. Drugą opcją jest metoda CAST, która polega na rozlaniu roztopionej żywicy po formie i rozciągnięciu jej maszynowo. Następuje również chłodzenie przy pomocy wytłaczarek. Producenci dodają do folii stretch barwniki, dzięki czemu uzyskuje się jej kolorową odmianę. Taka kolorowa folia chroni pakowane produkty przed promieniowaniem UV i może ukrywać zawartość np. czarna folia stretch.
Przeczytaj więcej o foliach stretch: Ciekawe sposoby zastosowania folii stretch!
Najbardziej popularne zastosowania folii stretch
Jednym z głównych zastosowań folii stretch jest pakowanie, zwłaszcza różnego rodzaju palet. Dzięki swojej elastyczności i przyczepności zapewnia doskonałe zabezpieczenie przesyłki i ładunków transportowanych na paletach. Chroni produkty przed kurzem i innymi zanieczyszczeniami, a także przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi np. deszczem lub mocnym promieniowaniem UV. Owijanie nią palet zapewnia im doskonałą stabilność w trakcie przewozu. Bez problemu dopasowuje się do rozmiaru i kształtu danego przedmiotu. Sprawdza się nie tylko do stabilizacji i ochrony przesyłek paletowych, ale także standardowych opakowań kartonowych. W przypadku korzystania z folii przezroczystej, identyfikacja ładunku jest łatwa, co przydaje się w wielu branżach.
Folia stretch jest szczególnie popularna w logistyce, w magazynach i na produkcji. Niezwykłą popularnością cieszy się też w sklepach spożywczych, gdzie owija się nią różne produkty np. mięso, sery, warzywa i owoce. Dzięki niej produkty mogą dłużej zachować swoją świeżość. Folia streczowa jest także podstawowym wyposażeniem większości domowych kuchni. Dzięki jej transparentności, łatwo można dostrzec, gdzie jakie produkty się znajdują. Danie, które ma dłużej zachować świeżość i nie przejść zapachem całej lodówki, można wygodnie i szybko owinąć folią. Zajmuje ona ponadto bardzo mało miejsca i jest ekonomiczna.
Niestandardowe zastosowania folii stretch
Z pewnością wiele osób spotkało się z wykorzystaniem folii stretch w pracach ogrodowych. Coraz częściej wykorzystuje się jednak inne materiały np. do ochrony ogrodu przed chwastami. Niektórzy rozkładają folię na danym fragmencie ziemi, gdzie będą wkładane rośliny i przygotowują w niej otwory na sadzonki. Można z niej wykonać również tunel ogrodowy, dzięki któremu uprawa będzie przynosiła lepsze efekty. Produkt przyda się z pewnością do zabezpieczenia mebli ogrodowych, które na czas zimy będą przechowywane np. w garażu. Ochrona przedmiotów nieużywanych przed kurzem, przetarciem i innymi uszkodzeniami również jest wskazana jeśli chodzi o ubrania czy buty.
Ciekawym zastosowaniem folii streczowej jest także wykorzystanie jej do zabiegów kosmetycznych np. body wrappingu i olejowania włosów. W przypadku tego pierwszego, całe ciało smaruje się odpowiednimi preparatami i owija folią w celu poprawy krążenia krwi.
Folia stretch jest stosowana przez artystów w do ochrony podłogi w pracowniach. Unika się wówczas zabrudzeń powstałych od farb albo gliny. Folia pełni także świetną ochronę podczas transportowania obrazów. Również dzieci wykorzystują folię streczową do zabaw np. do malowania po niej. Można owinąć nią odwrócony do góry nogami stolik i utworzy się świetna powierzchnia do pracy twórczej. Uznaje się, że takie malowanie na przeźroczystej folii to świetna zabawa plastyczno-sensoryczna.
Gdzie wyrzucać folię stretch?
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, folia stretch jest produktem, który, nieodpowiednio wyrzucony, przynosi szkodę naszej planecie. Dlatego warto zadbać, by stretch mógł być poddany recyklingowi. Powinno się więc wyrzucić go do pojemnika na plastiki i metale. Kosze służące do gromadzenia metalu oraz tworzyw sztucznych są koloru żółtego. Mają się tam znaleźć materiały, które nadają się do recyklingu, a więc warto oczyścić folię z takich elementów jak np. papierowy druk z danymi adresata przesyłki. W kontenerze może wylądować np. folia po owocach. Ale jeśli jest ona zabrudzona np. tłuszczem albo farbami, powinno się ją wyrzucić do pojemnika na śmierci resztkowe. Folia stretch ma to do siebie, że często trudno wykorzystać ją ponownie. Dlatego w niektórych sytuacjach warto pomyśleć o tym jakie są alternatywne rozwiązania. Na rynku bowiem są dostępne dobrej jakości ekologiczne zamienniki folii streczowej.
Czytaj więcej: https://neopak.pl
Jakie są ekologiczne zamienniki folii stretch?
Ekologiczne produkty do pakowania to innowacyjne rozwiązania, po które z pewnością warto sięgnąć.
Pierwszą z propozycji jest papier kraftowy, który wytwarza się z makulatury albo włókien pierwotnych. Oznacza to, że poddanie go recyklingowi i ponowne wykorzystanie jest bardzo łatwe. Ponadto, ogólnie papier w zależności od rodzaju rozkłada się od kilku tygodni do około pół roku. Jest to więc nieporównywalnie krótszy okres niż rozkład tworzyw sztucznych. Papier typu kraft jest dostępny w różnej gramaturze i bardzo dobrze ochrania przewożone produkty. Podobnie jak folia stretch, zabezpiecza je przed kurzem, brudem, wilgocią oraz przed promieniami światła słonecznego. Kraft charakteryzuje się także dobrą przyczepnością, więc przyklejenie na nim etykiety lub taśmy nie stanowi problemu. Papier jest coraz częściej wykorzystywany zamiast folii streczowej w sklepach spożywczych np. do pakowania mięsa. Zastąpienie nim folii w przypadku owijania opakowań kartonowych, również jest dobrym pomysłem.
Innym, ekologicznym zamiennikiem folii jest papier nacinany o strukturze plastra miodu. Zapewnia produktom doskonałą ochronę w trakcie transportu. Jego warstwy przylegają do siebie i dają efekt podobny folii. Papierowa siatka 3D jest niepyląca i niebrudząca. Papier nacinany można wykorzystać do owijania przedmiotów, ich usztywniania i blokowania w przesyłce. Jest on także rozciągliwy, dzięki czemu można go zużyć mniej niż gdybyśmy korzystali ze zwykłego papieru.
Jeśli zastanawiasz się gdzie kupić folię stretch lub jej ekologiczne zamienniki sprawdź www.neopak.pl
Wszystko na temat:
Wszystkie tagi-
08 marca 2022
Czy już oglądałeś