Idzie nowe?

E-recepty obowiązkowe już za kilka tygodni – co to zmienia dla pacjenta? Nowe przepisy już niedługo

W 2020 roku polską służbę zdrowia czeka kolejna znacząca zmiana. Już w styczniu wejdzie bowiem w życie obowiązek wystawiania recept drogą elektroniczną (tak zwana e-recepta). Wprowadzi to zupełnie nową formę realizacji recept, która w praktyce ma zaoszczędzić czas i zwiększyć dostępność preparatów medycznych. Rozwiązanie pozwoli także na wyeliminowanie fałszywych recept. Do obsługi nowego pomysłu są przystosowane już wszystkie apteki – zwiększa się także systematycznie liczba przychodni, szpitali i gabinetów, które będą wystawiać tego rodzaju recepty. 

Fotografia poglądowa

Co zmieni się dla pacjenta? Paradoksalnie niewiele. Nie otrzyma on już tradycyjnej papierowej recepty – jej miejsce zajmie czterocyfrowy kod. Do wykupienia leków potrzebny będzie też numer PESEL pacjenta. E-receptę będzie można zrealizować w całości lub częściowo w kilku aptekach. Lekarz może wysłać też dokument na wskazany adres mailowy lub wydać pacjentowi wydruk informacyjny. W uzasadnionych przypadkach lekarze będą mogli wystawić także tradycyjną papierową receptę. 

Ważność e-recepty

E-recepta będzie ważna przez 30 dni od momentu jej wystawienia (lub daty realizacji „od dnia”). Lekarz może także w uzasadnionych przypadkach przedłużyć ten termin do 365 dni. Jeśli termin ten zostanie przekroczony, pacjent będzie mógł zrealizować receptę z wyłączeniem dni stosowania leku, które już upłynęły. Pacjenci mają także możliwość założenia dobrowolnie darmowego Internetowego Konta Pacjenta. IKP pozwala na otrzymywanie e-recepty SMS-em lub mailem. Przewlekle chorzy mogą dzięki aplikacji otrzymywać kolejne recepty – bez konieczności udawania się do lekarza. IKP daje także wgląd w zrealizowane recepty i dawkowanie konkretnych preparatów.


2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO