Dlaczego dzieci nie lubią szkoły? 9 powodów

Każdy rodzic prędzej czy później boryka się ze szkolnymi problemami swojego dziecka. Zdarza się, że dzieci symulują choroby, oszukują, czy wręcz proszą rodziców o możliwość pozostania w domu. Warto zadać sobie wówczas pytanie – co powoduje takie zachowanie naszych pociech? Być może dziecko wyolbrzymia trudności, jednak nie można zapominać, że szkoła dla wielu uczniów wiąże się ze stresem i wymaganiami. Dlaczego więc dzieci nie lubią szkoły?


9.  Trauma rozdzielenia z rodzicami

Dzieci, które zaczynają naukę są często bardzo mocno przywiązane do swoich rodziców. Rozpieszczane maluchy boją się nowego miejsca – tym bardziej jeśli oznacza to rozłąkę z rodzicami. Ten problem często jednak rozwiązuje się sam, gdy dziecko pozna rówieśników i zawiąże pierwsze przyjaźnie.

8. Problem z rówieśnikami

Zanim nasze dziecko pozna pierwszych przyjaciół może spotkać się z odrzuceniem przez grupę. Prowadzić może to nawet do prześladowania czy nękania – wówczas z pewnością dziecko nie będzie chciało wracać do szkoły. Warto wówczas przeprowadzić z nim szczerą rozmowę i postarać się rozwiązać ten problem z wychowawcą.

7. Wymagający nauczyciele

Dzieci często narzekają na nadmiar obowiązków. Wówczas należy zorientować się na ile ten problem dotyczy rówieśników naszej pociechy. Jeśli szczególne trudności dotyczą tylko naszego dziecka – potrzebna będzie pomoc przy odrabianiu lekcji lub korepetytor.

6. Nadpobudliwość

W małych ciałach kryją się nieograniczone pokłady energii. Zmuszone do kilkugodzinnego siedzenia dziecko może narzekać i rozrabiać. Pomocą mogą okazać się zajęcia sportowe, które spożytkują energię malca. Jeśli sytuacja będzie się powtarzać nagminnie – udać należy się do specjalisty, być może dziecko ma ADHD.

5. Oceny

Dzieci bardzo szybko się zniechęcają. Gdy kilkukrotnie wypadną słabiej niż rówieśnicy ich motywacja spada, a niechęć narasta. W trudnym okresie należy wspierać dziecko i pomóc mu wrócić do systematycznej nauki.

4. Nierówne traktowanie

Niestety wciąż zdarza się faworyzowanie niektórych uczniów przez nauczycieli. Pozostałe dzieci odbierają wówczas sygnał, że są gorsze. Jeśli zauważymy tego rodzaju problem warto poruszyć go na zebraniu rodziców.

3. Szkoła zabija wyobraźnię

Niestety w dużej mierze polskie szkolnictwo zmusza do szablonowego myślenia. Egzaminy to często kwestia trafienia w klucz odpowiedzi. Jeśli nasza pociecha ma problem z samorealizacja warto przemyśleć dodatkowe twórcze zajęcia lub możliwości rozwijania pasji w domu.

2. Komputery i telefony

Współczesne dzieci i nastolatkowie borykają się często z uzależnieniem od internetu, smartfona i komputera. Szkoła wymaga od nich dyscypliny, a taki zgrzyt często kończy się buntem. Pamiętajmy, że  nauczyciele nie mają prawa rekwirować sprzętu ucznia. Dziecko posiadające telefon należy natomiast nauczyć rozsądnego korzystania z niego – szczególnie w szkole.

1. Nastoletni bunt

Trudny okres dojrzewania wiąże się czasem z problemami w szkole. Apatyczni nastolatkowie przechodzą okres buntu, trudny zarówno dla nich, jak i ich najbliższych. Niezbędne są próby rozmowy z dzieckiem. Jego problemy mogą okazać się powierzchowne, a nasza pomoc bezcenna

Nasze pociechy, które uczęszczają do szkoły spotykają się z wieloma trudnościami i problemami, z którymi same sobie nie poradzą. Pamiętajmy, żeby służyć pomocą naszym małolatom i wspierać je w ich pasjach i dążeniach. Nic nie zastąpi szczerej rozmowy – im lepiej znamy nasze dzieci, tym skuteczniej będziemy im pomagać. Dziecko, któremu towarzyszy poczucie bezpieczeństwa, będzie nam ufać i chętniej się zwierzać. Nauczmy się więc słuchać i dostrzegać co mają nam do przekazania.