Dieta ketogeniczna - czym jest, dla kogo i co jeść na diecie?

Ciągle wracają do nas tematy diet. Teraz będą coraz popularniejsze, bo trzeba coś zrobić po wielkanocnym obżarstwie; trzeba zacząć się odchudzać na wakacje i tak dalej. Ciągle słyszymy gdzieś jakieś nazwy diet. A to kopenhaska, a to baletnicy, a to post dr Dąbrowskiej, a to peganizm. Ale wraca jak bumerang również dieta ketogeniczna, która jest coraz popularniejsza. Dlaczego? Czym w ogóle jest? Kto może, a kto nie powinien jej stosować? Postaramy się wyjaśnić wszystko w taki sposób, aby wszyscy dokładnie zrozumieli... „z czym to się je”.

Jej świadomość w Polsce jest jeszcze niezbyt wysoka, nawet w Internecie nie da się znaleźć na jej temat zbyt wielu informacji. A jednak bardzo dużo osób się na nią decyduje. Warto jednak wspomnieć o tym, że zanim zdecydujemy się na JAKĄKOLWIEK dietę, należy skonsultować to z lekarzem i dietetykiem, ponieważ nie każdy może takową dietę stosować.


1. Główne założenia diety

Przede wszystkim jest to zwiększenie ilości tłuszczu w diecie z jednoznacznym obniżeniem ilości przyjmowanych węglowodanów. Co to oznacza? Że zjemy jajko z bekonem na śniadanie, ale bez kromki chleba. Albo że na kolację na naszym talerzu pojawią się krewetki i warzywa, ale nie będzie kaszy. Głównym celem jest wprowadzenie ciała w stan ketozy, czyli rozpoczęcie spalania zapasów, które gromadzą się w tkance tłuszczowej. Około 90% diety to tłuszcze, około 7% to energia pochodząca z białka, a pozostałe procenty, czyli zaledwie 3, to energia z węglowodanów.

 

2. Co jeść na diecie?

Dieta musi być odpowiednio zbilansowana i w ogóle nie chodzi w niej o to, aby jeść tłuszcze jakiekolwiek. Musi się to opierać również na produktach, które tego tłuszczu mają dużo, ale w dobrej jego jakości. W innym przypadku nie ma szans mówić o stosowaniu diety ketogenicznej. Zaszkodzimy wtedy tylko ogólnej kondycji zdrowia. Należy przyjmować tutaj takie produkty jak np. jajka, awokado, boczek, mięsa i ryby dobrej jakości, dużo warzyw. Należy zmniejszyć ilość owoców i kompletnie zrezygnować z produktów słodzonych czy przetworzonych.

3. Czy da się schudnąć?

Oczywiście - i twierdzi się, że nawet trwa to stosunkowo krótko. Wszystko to jednak własne predyspozycje do chudnięcia i wiele zależy także od wagi wyjściowej. Mimo wszystko jest to dieta dość restrykcyjna i przy każdej zmianie żywienia mogą wystąpić skutki uboczne np. zaparcia, zawroty głowy, przewlekłe zmęczenie. Mówi się, że po jakimś czasie, kiedy organizm się przyzwyczai, wszystko zaczyna przechodzić. Mimo wszystko dietę tę trzeba stosować tylko pod okiem doświadczonych lekarzy.

 

4. Kto może, a kto nie?

Dieta ketogeniczna jest wprowadzona osobom u których stwierdzono padaczkę, a ich napady są raczej rzadkie. Wszystko prowadzone pod okiem sztabu lekarzy. Nic na własną rękę. Ponoć zmniejsza dolegliwość podczas choroby u osób, które mają większą oporność na leki.

Dieta jest zabroniona wszystkim, którzy mają jakiekolwiek problemy z wątrobą, trzustką czy nerkami, ze względu na to, że dieta ketogenna jest nieco większym obciążeniem dla organizmu z różnych powodów.