Jak się zabezpieczyć?

Koronawirus w Polsce – objawy, przebieg i leczenie niebezpiecznego wirusa

Niemal cały świat stawia obecnie czoła poważnemu zagrożeniu w postaci Koronawirusa. Wirus SARS-Cov-2 i wywoływana przez niego choroba COVID-19 dopadły już dziesiątki tysięcy ludzi na całym świecie. Niestety wielu z nich nie udało się uratować – liczni poszkodowani znajdują się także na oddziałach intensywnej terapii medycznej czy w kwarantannach domowych. Wirus dotarł już do naszego kraju – prawdopodobnie kwestią czasu jest pojawienie się nowych przypadków. SARS-Cov-2 przenosi się drogą kropelkową – osiada też na przedmiotach. Kluczową rolę w profilaktyce odgrywać więc powinna higiena osobista i częste mycie rąk. Szczególnie na zarażenie podatne są osoby starsze i osłabione (np. w wyniku innych chorób). Najmniej zakażeń notuje się u osób młodych – poniżej 20. roku życia.

Fotografia poglądowa

Śmiertelność wirusa jest o wiele wyższa niż w przypadku chociażby sezonowej grypy. Ciężki przebieg choroby COVID-19 notuje się u 15-20% zarażonych wirusem. W grupie podwyższonego ryzyka są osoby starsze i przewlekle chore (cierpiące na przykład na nadciśnienie, cukrzyce czy choroby serca).

Objawy Koronawirusa

Część osób może nawet nie odczuć objawów związanych z byciem nosiciela wirusa – pamiętać należy jednak, że takie osoby też zarażają. Objawy choroby przypominają sezonową grypę i mogą być z nią mylone (zwłaszcza obecnie – przypomnijmy, że trwa sezon grypowy). Do głównych objawów Koronawirusa zaliczyć można:

• gorączkę
• kaszel
• duszności
• bóle mięśni
• zmęczenie

U chorego wymienione powyżej objawy mogą przerodzić się w groźne zapalenie płuc, którego leczenie wymagać będzie hospitalizacji. Ważną rolę pełni obecnie przede wszystkim profilaktyka. Warto zadbać o swoją odporność, przyjmować suplementy diety czy zmienić dietę na zdrowszą. Czynnikiem podwyższającym ryzyko zachorowania może być też palenie papierosów.


Wszystko na temat


Komentarze


Dodaj komentarz

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO