Wiek, wzrost, waga, instagram, filmografia, mąż, żona, dzieci

Sean Penn życiorys. Kim jest? Wiek, wzrost, waga, Instagram, żona, dzieci

flickr.com/UNclimatechange/CC BY 2.0

Sean Penn jest amerykańskim aktorem, scenarzystą, reżyserem, producentem filmowym oraz dziennikarzem. Jest dwukrotnym laureatem Oscara, za role w filmach „Rzeka tajemnic” i „Obywatel Milk”. Znany jest również z takich produkcji jak „Cienka czerwona linia”, „Gra” czy „21 gramów”. Był związany między innymi z Madonną i Robin Wright. Wiecie o nim wszystko?

Wszystko o: Sean Penn

Pełne imię i nazwisko: Sean Justin Penn
Data i miejsce urodzenia: 17 sierpnia 1960, Santa Monica, USA
Zawód: aktor, reżyser, scenarzysta, producent filmowy
Partner: Madonna (1985-1989), Robin Wright (1996-2010), Leila George (2020-)
Dzieci: Dylan (1991), Hooper Jack (1993)
Wzrost: 173 cm
Waga: 79 kg
Instagram: @officialseanpenn


Kariera

Sean Penn urodził się w rodzinie związanej z kinem - jego ojciec, Leo Penn, był reżyserem, a matka, Eillen Ryan, aktorką. W liceum reżyserował pierwsze filmy. W wieku czternastu lat wystąpił w serialu „Domek na prerii” kręconym przez jego ojca. W 1981 roku otrzymał pierwszą filmową rolę w dramacie „Szkoła kadetów”, w którym zagrał wraz z Tomem Cruisem. Przełomowy okazał się dla niego 1983 rok, w który wystąpił w dramacie „Niegrzeczni chłopcy”. Od tego momentu zaczął występować w kolejnych hollywoodzkich produkcjach, takich jak „Wyścig z księżycem (1984), „Sokół i koka” (1985), „Barwy” (1988) czy „Ofiary wojny” (1989). W 1994 roku był po raz pierwszy nominowany do Złotego Globu za udział w filmie „Życie Carlita”, a dwa lata później do Oscara za rolę w dramacie „Przed egzekucją. Tę drugą statuetkę otrzymał za kreacje stworzone w filmach „Rzeka tajemnic” (2003) oraz „Obywatel Milk” (2008). W 1991 roku zadebiutował jako reżyser filmem „Indiański biegacz”. Penn jest również twórcą m.in. takich produkcji jak „Obietnica” (2001), „11.09.01” (2002) i nominowanego do Oscara filmu „Wszystko za życie” (2007).

Życie prywatne

Gwiazdor był trzykrotnie żonaty. W latach 1985-1989 był związany z Madonną, a w latach 1996-2010 z Robin Wright, z którą ma córkę Dylan (ur. 1991) i syna Hoopera Jacka (ur. 1993). Od 2020 roku jego żoną jest Leila George.
Sean Penn – najlepsze filmy z aktorem. To trzeba zobaczyć!Sean Penn to amerykański aktor, reżyser i scenarzysta, który karierę rozpoczął już jako nastolatek. Gdy miał czternaście lat, wystąpił w serialu „Domek na prerii” reżyserowanym przez jego ojca Leo Penna. W 1981 roku zadebiutował na wielkim ekranie w dramacie „Szkoła kadetów”, w którym zagrał u boku Toma Cruise’a. Przełomem w jego karierze okazała się z kolei rola w dramacie „Niegrzeczni chłopcy” z 1983 roku, która otworzyła mu drzwi do największych hollywoodzkich produkcji. Po występie w „Sokole i koce” w 1985 roku zaczął już należeć do grona największych gwiazd kina. Aktor ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród. Wśród nich można znaleźć dwa Oscary – za kreacje w filmach „Rzeka tajemnic” oraz „Obywatel Milk”. Za ten pierwszy film otrzymał również Złoty Glob. Wybraliśmy pięć produkcji z udziałem Seana Penna, które zdecydowanie możemy wam polecić:

1. „Obywatel Milk”, reż. G. Van Sant (2008)

Oparty na faktach „Obywatel Milk” opowiada historię Harvey’a Milka (w tej roli Sean Penn), który był pierwszym przyznającym się do homoseksualnej orientacji mężczyzną wybranym do Rady Miasta San Fransisco. Był on również pierwszym w historii Stanów Zjednoczonych działaczem na rzecz równouprawnienia gejów i lesbijek, który zasiadał we władzach miejskich. Dzięki niemu podjęto między innymi uchwałę zakazującą dyskryminacji ze względu na orientację seksualną w San Fransisco. W 1978 roku został zamordowany i stał się ikoną ruchów propagujących równouprawnienie.2. „Rzeka tajemnic”, reż. C. Eastwood (2003)

„Rzeka tajemnic” opowiada o Jimmym Markumie (Sean Penn), Davie Boyle’u i Seanie Devine, którzy pochodzą z robotniczych rodzin. Znają się i przyjaźnią od dziecka – wspólnie wychowywali się w jednej z uboższych dzielnic Bostonu. Ich życie było spokojne do chwili, w której David Boyle wsiadł do niewłaściwego samochodu. Od tego momentu wszystko co znali, legło w gruzach, a ich przyjaźń się rozpadła. Po 25 latach w tej samej okolicy dochodzi do morderstwa dziewiętnastoletniej córki Jimmy’ego. Sean, który został policyjnym detektywem, przejmuje sprawę i rozpoczyna dochodzenie. Podejrzenia padają na jednego z jego dawnych przyjaciół.

3. „21 gramów”, reż. A. Iñárritu (2003)

Film „21 gramów” opowiada o zdarzeniu, które połączyło losy trzech przypadkowych osób – czekającego na przeszczep serca nauczyciela college’u Paula (Sean Penn), szczęśliwej matki dwóch dziewczynek Cristiny oraz byłego więźnia, Jacka. Nawrócony przestępca staje się sprawcą wypadku, w wyniku którego ginie mąż oraz dwójka dzieci Cristiny. Wówczas serce po mężczyźnie otrzymuje śmiertelnie chory matematyk. Po udanej transplantacji chce za wszelką cenę odnaleźć rodzinę swojego dawcy. Każdy z bohaterów odczuwa w tym samym czasie inną gamę emocji i staje przed koniecznością przezwyciężenia trudnej sytuacji.4. „Wszystkie odloty Cheyenne’a”, reż. P. Sorrentino (2011)

We „Wszystkich odlotach Cheyenne’a” Sean Penn wcielił się w tytułowego bohatera, który pod wpływem pewnego wydarzenia postanawia wyruszyć w podróż swojego życia. Cheyenne był niegdyś gwiazdą rocka. Teraz jednak jest muzycznym emerytem i utrzymuje się z tantiem. Z dawnego życia pozostał mu jedynie ekstrawagancki wygląd gotyckiego gwiazdora. Wkrótce umiera jego ojciec, który mieszkał w USA. Chociaż Cheyenne nie utrzymywał z nim kontaktów, jest poruszony swoją stratą. Wkrótce dowiaduje się, że ojciec całe swoje życie poświęcił na poszukiwanie hitlerowca, który prześladował go w Auschwitz. Cheyenne postanawia dokończyć jego misję.

5. „Przed egzekucją”, reż. T. Robbins (1995)

Oparty na prawdziwej historii film „Przed egzekucją” opowiada o siostrze Helen Prejean, która koresponduje z więźniami. W listach stara się podnieść ich na duchu i nakłonić do skruchy za popełnione przestępstwa. Pisze między innymi do Matthew Ponceleta (Sean Penn), który jest zabójcą oczekującym na wykonanie kary śmierci. Gdy nadchodzi dzień egzekucji, Matthew prosi, żeby siostra została jego duchowym opiekunem. Helen przybywa do więzienia i podejmuje z nim dyskusję na temat dokonanych przez niego zbrodni.

Macie już za sobą wszystkie wymienione powyżej filmy? Jeśli tak, koniecznie zobaczcie inne produkcje z udziałem Seana Penna - „Gunman: Odkupienie” oraz „Życie Carlita”. Zachęcamy również do obejrzenia filmu „Drzewo życia”.

Może zainteresują Cię także:Dodaj komentarz

Przepisz kod 
2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO