Kim jest?

Paweł Pawlikowski – twórca oscarowej Idy. Wiek, wzrost, waga, Instagram, kariera, żona, dzieci

AKPA

Paweł Pawlikowski jest polskim reżyserem i scenarzystą filmowym. Do jego największych sukcesów należy „Ida”, która w 2015 roku jako pierwszy polska produkcja została nagrodzona Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Filmowiec stworzył też takie filmy jak „Zimna wojna”, „Lato miłości” czy „Kobieta z piątej dzielnicy”. Jego żoną jest znana polska modelka. Wiecie o nim wszystko?

Wszystko o: Paweł Pawlikowski

Data i miejsce urodzenia: 15 września 1957, Warszawa
Zawód: reżyser, scenarzysta
Partner: Małgorzata Bela (2017-)
Dzieci: syn i córka
Wzrost: 187 cm
Waga: brak informacji
Instagram: brak


Kariera

Paweł Pawlikowski studiował literaturę i filozofię na Oksfordzie, gdzie zapisał się na warsztaty filmowe. W 1986 roku rozpoczął staż w BBC. Początkowo pracował nad filmami dokumentalnymi. W 2000 roku nakręcił swój pierwszy pełnometrażowy film fabularny, pt. „Ostatnie wyjście”, za który otrzymał nagrodę BAFTA. Cztery lata później stworzył film „Lato miłości” z Emily Blunt, który również został uhonorowany BAFTA. W 2006 roku przerwał pracę nad kolejnymi projektami z powodu choroby nowotworowej żony. Reżyser powrócił do działalności artystycznej dopiero pięć lat później. W 2011 roku zaprezentował film „Kobieta z piątej dzielnicy” z Ethanem Hawkiem. W tym samym roku został przewodniczącym jury na 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 2013 roku powstała „Ida”, która została nagrodzona Oscarem, nagrodą BAFTA, Orłami i Złotymi Lwami. Kolejny sukces przyniósł film „Zimna wojna”, który otrzymał Złotą Palmę i był nominowany do Oscara.

Życie prywatne

Pierwsza żona reżysera zmarła na raka w 2006 roku, przez co Pawlikowski postanowił na kilka lat zawiesić swoją karierę oraz poświęcić się wychowaniu dzieci – syna i córki. W 2017 roku poślubił modelkę i aktorkę, Małgorzatę Belę.

Kontakt, numer telefonu, adres zamieszkania, adres email

Dodaj komentarz

Przepisz kod 
2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO