Wiek, wzrost, waga, instagram, filmografia, mąż, żona, dzieci

Geena Davis. Wiek, wzrost, waga, Instagram, mąż, dzieci. Życiorys, data urodzenia, wiek, wzrost, Instagram

wikimedia.org

Geena Davis to amerykańska aktorka, zdobywczyni Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Genialna w wielu popularnych produkcjach amerykańskich. Zobaczcie, jak dobrze ją znacie. 

Wszystko o: Geena Davis 

Pełne imię i nazwisko: Virginia Elizabeth Davis 
Data i miejsce urodzenia: 21 stycznia 1956, Wareham 
Zawód: aktorka, scenarzystka, producentka filmowa 
Partner: Richardo Emmolo (1982-1983; rozwód), Jeff Goldblum (1987-1990; rozwód), Renny Harlin (1993-1998; rozwód), Reza Jarrahy (mąż 2001-obecnie)
Dzieci: Alizeh Keshvar, Kian William, Kaiis Steven
Wzrost: 183 cm
Waga: ok. 66 kg 
Instagram: @gennadavisorg (jej organizacja non profit)

Wczesne lata

Urodziła się jako córka Lucille i Williama F. Davisa. Ma starszego brata Danfortha "Dana". W młodym wieku zainteresowała się muzyką - grała na pianinie i flecie, a potem na organach. W 1974 roku ukończyła Wareham High School i była studentką wymiany w Sandviken w Szwecji, biegle władając tym językiem. Uczęszczała do New England College, a potem zaczęła studia na Uniwersytecie Bostońskim, gdzie w 1979 roku uzyskała tytuł Bachelor's degree z dramatu. 


Kariera 

Po ukończeniu edukacji przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie zaczęła karierę od modelingu. Jej pierwszą rolą w filmie była ta w "Tootsie". Nie da się jednak ukryć, że jej najpopularniejsze role to te w produkcjach takich jak "Thelma i Louise", "Ich własna liga", "Długi pocałunek na dobranoc" czy "Przypadkowy turysta". Zajrzyjcie do jej filmografii, aby dowiedzieć się więcej o jej karierze. 

Życie prywatne 

Geena Davis należy do towarzystwa Mensa International (140 IQ). Była żoną Richarda Emmolo (1982-1983), Jeffa Goldbluma (1987-1990) i Renny'ego Harlina (1993-1998). W 2001 poślubiła Rezę Jarrahy'ego, z którym doczekała się trójki dzieci: córki Alizeh Keshvar (2002) oraz bliźniaków - Kiana Williama i Kaiisa Stevena (2004). 


Geena Davis - najlepsze filmy i seriale 

Geena Davis należy do grona najbardziej cenionych amerykańskich aktorek. Karierę rozpoczęła jako modelka Victoria’s Secret. Na dużym ekranie po raz pierwszy pojawiła się w 1982 roku w filmie „Tootsie”, w którym wystąpiła u boku Dustina Hoffmana. Wkrótce zaczęła grywać w serialach telewizyjnych, takich jak „Nieustraszony” czy „Buffalo Bill”. Pierwszy sukces przyniosła jej rola dziennikarki Veroniki Quaife w horrorze „Mucha” z 1986 roku, za którą była nominowana do Saturna. Zrobiło się o niej naprawdę głośno dwa lata później za sprawą udziału w komedii Tima Burtona „Sok z żuka” z Michaelem Keatonem i Aleciem Baldwinem. W 1988 roku Davis wcieliła się w rolę pracowniczki szpitala dla zwierząt w dramacie „Przypadkowy turysta”, za którą otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Kolejną ważną produkcją w jej karierze był film „Thelma i Louise” z 1991 roku, w którym wystąpiła wraz z Susan Sarandon – za stworzoną w nim kreację była po raz drugi nominowana do nagrody Akademii Filmowej.

1. „Thelma i Louise”, reż. R. Scott (1991)
2. „Przypadkowy turysta”, reż. L. Kasdan (1988)
3. „Sok z żuka”, reż. T. Burton (1988)
4. „Długi pocałunek na dobranoc”, reż. R. Harlin (1996)
5. „Mucha”, reż. D. Cronenberg (1986)

Macie już za sobą wszystkie filmy z naszej listy? W takim razie koniecznie obejrzyjcie kolejne świetne produkcje, takie jak „Doktor Strange” czy „Tam, gdzie mieszka Bóg”. Najmłodszym widzom polecamy z kolei animowany „My Little Pony. Film”.

Może zainteresują Cię także:
Dodaj komentarz

Przepisz kod 
2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO