Wiek, wzrost, waga, instagram, filmografia, mąż, żona, dzieci

Jeff Goldblum kim jest? Wiek, wzrost, waga, Instagram, żona, dzieci. Życiorys, data urodzenia, wiek, wzrost, Instagram

Materiały promocyjne filmu

Jeff Goldblum to amerykański aktor, reżyser i producent filmowy, ale także... muzyk jazzowy. Znany ze swoich roli w filmach o Parku Jurajskim. Jak wiele o nim wiecie, nie tylko zawodowo? 

Wszystko o: Jeff Goldblum

Pełne imię i nazwisko: Jeffrey Lynn "Jeff" Goldblum 
Data i miejsce urodzenia: 22 października 1952, Pittsburgh
Zawód: aktor, reżyser, producent filmowy, muzyk 
Partnerka: Patricia Gaul, Geena Davis, Emilie Livingston (żona od 2014-obecnie)
Dzieci: Charlie (2015), River (2017) 
Wzrost: 194 cm 
Waga: ok. 89 kg 
Instagram: @jeffgoldblum

Wczesne lata 

Urodził się w rodzinie ortodoksyjnych Żydów i jest jednym z czwórki rodzeństwa. Ma siostrę Pamelę, a także miał dwóch starszych braci - Lee Jay'a (zmarł w 2000 roku) i Ricka (zmarł w 1971 roku, w wieku 23 lat). Uczęszczał do Taylor Allderdice High School. Po tym, jak ukończył Carnegie Mellon University w Pittsburghu, mając siedemnaście lat, przeprowadził się do Nowego Jorku, aby tam studiować aktorstwo w renomowanej szkole Neighborhood Playhouse pod kierunkiem Sanforda Meisnera. 


Kariera

Dużo występował w teatrze, aż zadebiutował niewielką rolą w filmie "Życzenie śmierci". Później pojawiał się w wielu produkcjach np. "Mucha", "Silverado" czy "Dzięki Bogu już piątek". Nie da się jednak ukryć, że prawdziwą popularność zawdzięcza występom w produkcjach "Park Jurajski". Był nominowany do Oscara za reżyserię krótkometrażowej komedii "Najlepsza noc". Za gościnny udział w sitcomie "Will & Grace" został nominowany do nagrody Emmy". Oprócz gry w teatrze, w filmach i serialach, zajmuje się również dubbingiem. 

Życie prywatne 

Był trzykrotnie żonaty: z Patricią Gaul (1980-1986), Geeną Davis (1987-1990) oraz z Emilie Livingston (od 2014 roku). Z Emilie Livingston doczekał się dwóch synów: Charlie Ocean urodził się w 2015 roku, a River Joe w 2017 roku. 
Jeff Goldblum – absolutnie najlepsze kreacje aktorskieJeff Goldblum należy do grona najpopularniejszych amerykańskich aktorów i twórców filmowych. Karierę rozpoczął już w wieku dziewiętnastu lat, gdy zaczął występować na off-Broadwayu w spektaklu „Dwaj panowie z Werony”. Na dużym ekranie zadebiutował w dramacie sensacyjnym „Życzenie śmierci”, w którym wystąpił wraz z Charlesem Bronsonem. Wkrótce pojawił się w takich produkcjach jak „Nashville” Roberta Altmana, „Następny przystanek Greenvich Village” czy „Annie Hall” Woody’ego Allena. Przełomowy dla jego kariery okazał się rok 1986, w którym zagrał w filmie „Mucha” z Geeną Davis w roli głównej. Za kreację szalonego naukowca przemieniającego się w owada aktor otrzymał Saturna. Kolejną ważną produkcją był dla Goldbluma „Park Jurajski”, w którym wcielił się w matematyka Iana Malcolma. Gwiazdor w 1996 roku był nominowany do Oscara za film „Little Surprises”. Był również nominowany do nagród Emmy i Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych. Wybraliśmy kilka produkcji z udziałem Jeffa Goldbluma, które zdecydowanie warto obejrzeć.Jeff Goldblum – najlepsze filmy

1. „Park Jurajski”, reż. S. Spielberg (1993)
2. „Dzień Niepodległości”, reż. R. Emmerich (1996)
3. „Thor: Ragnarok”, reż. T. Waititi (2017)
4. „Mucha”, reż. D. Cronenberg (1986)
5. „Grand Budapest Hotel”, W. Anderson (2014)

Macie już za sobą wszystkie filmy z naszej listy? W takim razie koniecznie obejrzyjcie kolejne świetne produkcje z udziałem aktora. Polecamy zabawną komedię „Tak to się teraz robi”, w której Jeff Goldblum wystąpił wraz z Jennifer Aniston. Warto też obejrzeć „Jurassic World: Upadłe królestwo” i „Dzień Niepodległości: Odrodzenie”.Może zainteresują Cię także:Dodaj komentarz

Przepisz kod 
2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO