Wiek, wzrost, waga, instagram, filmografia, mąż, żona, dzieci

Andrzej Seweryn kim jest? Wiek, wzrost, waga, Instagram, żona, dzieci. Życiorys, data urodzenia, wiek, wzrost, Instagram

Materiały promocyjne serialu

Andrzej Seweryn to polski aktor, uznany za jednego z trzech najlepszych aktorów dramatycznych. Jest dyrektorem naczelnym Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Jak wiele o nim wiecie? 

Wszystko o: Andrzej Seweryn

Pełne imię i nazwisko: Andrzej Teodor Seweryn 
Data i miejsce urodzenia: 25 kwietnia 1946, Heilbronn
Zawód: aktor 
Partnerka: Bogusława Blajfer, Krystyna Janda, Laurence Bourdil, Mireille Maalouf, Katarzyna Kubacka (żona od 2015-obecnie)
Dzieci: Maria Seweryn, Yann, Maximilien
Wzrost: brak informacji
Waga: brak informacji
Instagram: @andrzejseweryn_official

Wczesne lata

W młodości należał do walterowców. Ukończył XLI Liceum Ogólnokształcące im. Joachima Lelewela w Warszawie. Absolwent PWST w Warszawie. W 1968 roku został aresztowany za produkcję i kolportaż ulotek skierowanych przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji. Zwolniono go w 1969 roku na mocy amnestii. W drugiej połowie lat 70. prowadził zbiórkę pieniędzy na rzecz Komitetu Obrony Robotników. Inwigilowany był przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa PRL. 


Kariera 

15 sierpnia 1968 roku zadebiutował jako aktor teatralny. Od 1968 do 1980 roku był członkiem zespołu aktorskiego Teatru Ateneum w Warszawie. Wykładał na PWST w połowie lat 70.. Grywał w Teatrze Telewizji, a pierwszą, większą rolę filmową otrzymał w 1970 roku, kiedy zagrał w "Albumie polskim". Występował w wielu produkcjach Andrzeja Wajdy. W 1980 roku wyjechał do Francji, gdzie pozostał w związku z wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego. Grywał we francuskich produkcjach i na deskach tamtejszych teatrów. W 2006 roku zadebiutował jako reżyser filmowy ze swoim filmem "Kto nigdy nie żył...". W 2010 roku powrócił do Polski na stałe i od 2011 roku jest dyrektorem Teatru Polskiego. 

Życie prywatne 

Był mężem Bogusławy Blajfer w latach 1970-1973, a później aktorki Krystyny Jandy (1974-1979), z którą ma córkę Marię Seweryn. Jego trzecią żoną była Laurence Bourdil (1982-1987), z którą ma syna Yanna. Później, jego czwartą żoną została Maireille Maalouf, z którą ma syna Maximiliena. Piątą żoną aktora w 2015 roku została Katarzyna Kubacka. 

 
Andrzej Seweryn – najlepsze filmy z aktorem, które trzeba zobaczyćAndrzej Seweryn jest jedną z najbardziej znanych i cenionych twarzy polskiego kina. Warto podkreślić, że w 1990 roku został uznany przez Gustawa Holoubka, Tadeusza Łomnickiego i Zbigniewa Zapasiewicza za jednego z trzech największych polskich aktorów dramatycznych po 1965 roku – w tym gronie znaleźli się wraz z nim Piotr Fronczewski oraz Wojciech Pszoniak. Seweryn aktorstwa uczył się w warszawskiej PWST, którą ukończył w 1968 roku. W tym samym roku zadebiutował na deskach sceny teatru. Wkrótce zaczął występować w Teatrze Telewizji. Na dużym ekranie zadebiutował w 1964 roku w filmie obyczajowym „Beata”. Pierwszą dużą rolę otrzymał z kolei w 1970 roku w „Albumie polskim” w reżyserii Jana Rybkowskiego. W ciągu swojej kariery aktor wystąpił w produkcjach między innymi takich wybitnych reżyserów jak Andrzej Wajda, Agnieszka Holland, Jerzy Hoffman, Jacek Bromski czy Steven Spielberg. Przedstawiamy pięć filmów z udziałem Andrzeja Seweryna, które powinien obejrzeć każdy miłośnik polskiego kina.Andrzej Seweryn – najlepsze filmy

1. „Ostatnia rodzina”, reż. J. P. Matuszyński (2016)
2. „Ziemia obiecana”, reż. A. Wajda (1975)
3. „Prymas – Trzy lata z tysiąca”, reż. T. Kotlarczyk (2000)
4. „Człowiek z marmuru”, reż. A. Wajda (1977)
5. „Lista Schindlera”, reż. S. Spielberg (1993)

Osobom, które zdążyły już obejrzeć zaproponowane przez nas filmy, polecamy kolejne świetne produkcje, w których wystąpił Andrzej Seweryn. Warto zobaczyć film „Zaklęte rewiry”, w których aktor wystąpił wraz z Markiem Kondratem. Zachęcamy również do zapoznania się z filmami „Różyczka” oraz „Anatomia zła”.Może zainteresują Cię także:Dodaj komentarz

Przepisz kod 
2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO