Kim jest?

Krystyna Janda – ikona polskiego kina. Wiek, wzrost, waga, Instagram, kariera, mąż, dzieci

AKPA

Krystyna Janda jest polską aktorką filmową i teatralną, a także reżyserką, piosenkarką, felietonistką i prozaiczką. Ma na swoim koncie występy w najważniejszych polskich produkcjach, takich jak „Człowiek z marmuru”, „Przesłuchanie” czy „Dekalog II”. Gwiazda jest laureatką wielu prestiżowych nagród, w tym Złotej Palmy. Od niemal dekady prowadzi warszawski Och-Teatr. Wiecie o niej wszystko?

Wszystko o: Krystyna Janda

Pełne imię i nazwisko: Krystyna Jolanta Janda
Data i miejsce urodzenia: 18 grudnia 1952, Starachowice
Zawód: aktorka
Partner: Andrzej Seweryn (1974-1979), Edward Kłosiński (1981-2008)
Dzieci: Maria Seweryn (ur. 1975), Adam Kłosiński (ur. 1990), Andrzej Kłosiński (ur. 1991)
Wzrost: 167 cm
Waga: 52 kg
Instagram: @tojajanda


Kariera

Krystyna Janda karierę telewizyjną rozpoczęła w trakcie studiów na Wydziale Aktorskim PWST w Warszawie. Na dużym ekranie zadebiutowała w 1976 roku w filmie Andrzeja Wajdy „Człowiek z marmuru”, w którym wcieliła się w reżyserkę Agnieszkę. Wkrótce zaczęła występować w kolejnych nagradzanych produkcjach, takich jak „Granica” Jana Rybkowskiego, „Dekalog II” Krzysztofa Kieślowskiego czy „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” Krzysztofa Zanussiego. Kolejnym ważnym momentem w jej karierze był rok 1982, w którym zagrała Antoninę Dziwisz w filmie „Przesłuchanie”. Za tę kreację otrzymała Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes.  Aktorka jest również laureatką trzech Złotych Lwów i wielokrotnie była nominowana do Orłów. W 2010 roku założona przez nią Fundacja Krystyny Jandy na rzecz Kultury otworzyła prywatny Och-Teatr w Warszawie.

Życie prywatne

Gwiazda w 1974 roku wyszła za Andrzeja Seweryna, z którym rozwiodła się pięć lat później. Ma z nim córkę, urodzoną w 1975 roku Marię. W 1981 Janda poślubiła Edwarda Kłosińskiego, z którym była aż do jego śmierci. Owocem tego związku są dwaj synowie – Adam, który przyszedł na świat w 1990 roku i Jędrzej, który urodził się w 1991 roku.
Dodaj komentarz 
2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO