Nie tylko komedie

Maciej Stuhr - najlepsze filmy, w których zagrał. Top 5 najlepszych i najważniejszych ról aktora

Maciej Stuhr jest bez wątpienia jednym z najpopularniejszych polskich aktorów. Można powiedzieć, że kariera aktorska od początku była mu pisana – jak każdy wie, jest synem słynnego Jerzego Stuhra. Swoje pierwsze kroki w aktorstwie stawiał na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie. Na wielkim ekranie zadebiutował w 1988 roku w filmie „Dekalog X” Krzysztofa Kieślowskiego. Z czasem zaczął z powodzeniem występować w największych polskich produkcjach i stał się laureatem wielu prestiżowych nagród. Przedstawiamy pięć najciekawszych filmów z udziałem aktora, które koniecznie powinniście zobaczyć:

1. „Wesele”, reż. W. Smarzowski (2004)

Wojnar jest miejscowym bogaczem, który organizuje wesele dla córki Kasi. Wystawną imprezą chce wzmocnić swoją pozycję we wsi i zrobić wrażenie na znajomych. Sprowadza więc z zagranicy luksusowy samochód, który ma być prezentem dla nowożeńców. W pewnym momencie jednak wesele zaczyna zmierzać w złym kierunku – szwagier księdza okazuje się gangsterem, dziadek umiera w toalecie, a kamerzysta Mateusz (Maciej Stuhr) wciąż się kocha w pannie młodej. Co więcej, sam Wojnar w trakcie przyjęcia zostaje przyłapany na zdradzie. Córka z kolei dowiaduje się, że pan młody nie poślubił jej wcale dla miłości. Wszystko powoli zmierza do katastrofy.

AKPA

2. „Chłopaki nie płaczą”, reż. O. Lubaszenko (2000)

Maciej Stuhr w filmie „Chłopaki nie płaczą” wcielił się w rolę skrzypka, który radzi koledze Oscarowi skorzystać z usług agencji towarzyskiej, w celu wyleczenia trądziku. Po zakończonej wizycie prostytutek okazuje się, że obaj nie są w stanie im zapłacić. Wtedy ich opiekun w zastaw zabiera bezcenną figurkę, która należy do wujka Oscara. Zdesperowany Kuba postanawia więc zastawić skrzypce. Gdy pojawia się ponownie w lombardzie w celu wykupienia swojego instrumentu, trafia w środek mafijnej transakcji, która kończy się strzelaniną. Kuba ucieka, a razem z nim ginie walizka mafiozów z 200 tys. złotych. Gangsterzy są przekonani, że to skrzypek ją ukradł postanawiają się z nim rozprawić.

3. „33 sceny z życia”, reż. M. Szumowska (2008)

Wyjątkowo osobisty film przedstawia rok życia trzydziestoletniej Julii, która wciąż doświadcza tragicznych wydarzeń. Jej matka zaczyna chorować na nowotwór i po pełnej cierpienia walce z chorobą umiera. Ojciec Julii nie mogąc znieść utraty żony wpada w alkoholizm i umiera niedługo później. W tym wszystkim bohaterka zostaje zupełnie sama - przebywający za granicą mąż nie udziela jej wsparcia i ich związek pomału zaczyna się rozpadać. Jakby tego było mało, Julia ponosi zawodową porażkę, a także traci ukochanego psa. Kobieta, która jest zupełnie zagubiona w tej sytuacji, próbuje rozpocząć wszystko od początku. Zaczyna dojrzewać i podejmować życiowe decyzje o sobie samej.


4. „Fuks”, reż. M. Dutkiewicz (1999)

W filmie Maciej Stuhr wcielił się w rolę Aleksa, który właśnie skończył osiemnaście lat. Swoje urodziny uczcił odpalając ładunek wybuchowy, kradnąc samochód i przy okazji rozbijając dwa policyjne radiowozy. Te wypadki nie wynikały jednak z jego winy i Aleks postanawia zemścić się na człowieku, którego nienawidzi. Postanawia ukraść pokaźną sumę pieniędzy pewnemu biznesmenowi, który prowadzi brudne interesy. W swój plan wciąga pewną młodą dziewczynę, która jest zatrudniona w firmie mężczyzny. Wszystko może jednak nie wypalić z powodu dociekliwego śledczego, który zaczyna obserwować nierozważnego chłopaka.

5. „Poranek kojota”, reż. O. Lubaszenko (2001)

W filmie „Poranek kojota” Stuhr zagrał Kubę, który jest młodym rysownikiem komiksów. Z wzajemnością zakochuje się w pięknej piosenkarce Noemi. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że jej chłopak może stanowić dla niego poważne zagrożenie. Związek z piosenkarką dodatkowo utrudnia mu fakt, że nie jest specjalnie zamożny – nie podoba się to wpływowemu i bogatemu ojczymowi dziewczyny, zwanemu Prezesem. A z nim lepiej nie zadzierać – ci, którzy mieli odwagę działać przeciw niemu, nieraz kończyli jako pokarm dla lwów w zoo.


Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO