Wiek, wzrost, waga, instagram, filmografia, mąż, żona, dzieci

Jerzy Stuhr - kim jest? Wiek, wzrost, waga, Instagram, kariera, plotki, żona, dzieci

AKPA

Jerzy Stuhr to polski aktor, reżyser, profesor sztuk teatralnych i polonista. Największą popularność zdobył dzięki występom w takich produkcjach jak „Seksmisja”, „Kingsajz” czy „Kiler”. Ma też na swoim koncie osiągnięcia na polu reżyserskim – za nakręcone w 1997 roku „Historie miłosne” z otrzymał Złote Lwy i kilka nagród na MFF w Wenecji. Jest również laureatem Orła i został wyróżniony wieloma odznaczeniami, w tym Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Wiecie o nim wszystko?

Wszystko o: Jerzy Stuhr

Pełne imię i nazwisko: Jerzy Oskar Stuhr
Data i miejsce urodzenia: 18 kwietnia 1947, Kraków
Zawód: aktor, reżyser
Partner: Barbara Stuhr (1971-)
Dzieci: Maciej (1975), Marianna (1982)
Wzrost: brak informacji
Waga: brak informacji
Instagram: brak


Kariera

Jerzy Stuhr najpierw studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, a potem ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Po zakończeniu nauki związał się z krakowskim Teatrem Starym. O aktorze zaczęło być głośno w połowie lat siedemdziesiątych za sprawą programów telewizyjnych z cyklu „Spotkanie z Balladą”, które współprowadził wraz z Bogusławem Sobczukiem. W 1980 roku wyjechał do Włoch, gdzie wystawiał spektakle teatralne i rozpoczął współpracę z Teatro Stabile w Trieście oraz Szkołą Teatralną w Bolonii. Na dużym ekranie zadebiutował w 1971 roku w filmie „Trzecia część nocy” Andrzeja Żuławskiego. W 1994 roku po raz pierwszy stanął po drugiej stronie kamery i nakręcił „Spis cudzołożnic”. W tym samym roku uzyskał tytuł profesora sztuk teatralnych. W latach 1990-1996 i 2002-2008 był rektorem krakowskiej PWST.

Życie prywatne

Aktor w 1971 roku poślubił Barbarę Kóskę, którą zna od dzieciństwa. Ma z nią dwoje dzieci – urodzonego w 1975 roku aktora Macieja i malarkę Mariannę, która przyszła na świat w 1982 roku. W 2011 roku u Stuhra zdiagnozowano nowotwór krtani.
Jerzy Stuhr – te role aktora trzeba znać!Jerzy Stuhr jest jednym z najbardziej cenionych polskich aktorów. Najpierw studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, a potem rozpoczął studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Po ukończeniu studiów związał się z krakowskim Starym Teatrem. O aktorze zaczęło być głośno w połowie lat siedemdziesiątych za sprawą programów telewizyjnych z cyklu „Spotkanie z Balladą”, które współprowadził wraz z Bogusławem Sobczukiem. W 1980 roku wyjechał do Włoch, gdzie wystawiał spektakle teatralne i rozpoczął współpracę z Teatro Stabile w Trieście oraz Szkołą Teatralną w Bolonii. Przed kamerami zadebiutował w 1971 roku w filmie „Trzecia część nocy” Andrzeja Żuławskiego. Z kolei w 1994 roku po raz pierwszy stanął po drugiej stronie kamery i nakręcił „Spis cudzołożnic”. Jego największym reżyserskim sukcesem okazały się jednak „Historie miłosne” z 1997 roku. Stuhr ma na swoim koncie Orła za rolę w filmie „Persona non grata” (2005). Był również nominowany do Złotego Lwa za film „Tydzień z życia mężczyzny” (1999).Jerzy Stuhr - najlepsze filmy

1. „Seksmisja”, reż. J. Machulski (1984)

2. „Dekalog X”, reż. K. Kieślowski (1989)

3. „Kiler”, reż. J. Machulski (1997)

4. „Wodzirej”, reż. E. Kłosiński (1978)

5. „Pogoda na jutro”, reż. J. Stuhr (2003)

Jeśli obejrzeliście już wszystkie produkcje z Jerzym Stuhrem, koniecznie zobaczcie teraz film „Dziennik zakrapiany rumem” z Johnnym Deppem w roli głównej. Polecamy również takie filmy jak „Słońce też jest gwiazdą” czy animowany „Spider-Man Uniwersum”.Może zainteresują Cię także:Dodaj komentarz

Przepisz kod2023 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO