Wszystko o sprzęgle

Zastosowanie sprzęgła i wymiana jego elementów. Ile kosztuje dobry zestaw sprzęgła?

Bez sprawnego sprzęgła jazda samochodem zwyczajnie przestaje być możliwa. Układ sprzęgła pełni kluczowe funkcje w pojeździe, dlatego warto o niego dbać i w odpowiednim czasie wymieniać części, które uległy zużyciu. Czy niezbędna jest wymiana wszystkich elementów układu? Gdzie szukać dobrych części sprzęgła? W poniższym artykule wyjaśniamy wszystkie najważniejsze kwestie dotyczące sprzęgła i jego wymiany.

| Artykuł partnerski

Zdjęcie partnerów

Czym jest sprzęgło i do czego służy?

Warto zacząć od tego, czym tak właściwie jest sprzęgło i jakie jest jego zadanie. Otóż jest to układ składający się z wielu różnych części. Głównym zadaniem sprzęgła jest przekazywanie momentu obrotowego oraz jego odcinanie w odpowiednim momencie. Do odcięcia dochodzi, gdy kierowca wciśnie pedał sprzęgła. Ma to na celu zyskanie możliwości przerzucenia biegu. Jednak należy to podkreślić, że wbrew powszechnemu przekonaniu, w czasie jazdy sprzęgło działa przez cały czas, a nie tylko wtedy, kiedy pedał sprzęgła jest dociśnięty. 

Producenci zwykle oferują nie tyle pojedyncze części, co całe komplety sprzęgła. Dowodem tego jest choćby oferta Ucando - https://www.ucando.pl/k/zestawy-sprzegla/U0501. Choć można w niej znaleźć pojedyncze części układu, zdecydowanie więcej jest kompletów. Wynika to z faktu, że kierowcy, którzy muszą wymienić jakąś część sprzęgła, przeważnie decydują się na wymianę całego układu. Pozwala to oszczędzić czas i pieniądze w najbliższej przyszłości. Rzecz w tym, iż uszkodzenie jednej części układu zwykle oznacza, że niedługo nadejdzie konieczność wymiany również innych elementów. Zatem skoro trzeba już i tak wykonać pracę w warsztacie, warto od razu wymienić cały układ.

 


Sprzęgło i jego cena

Niewątpliwie sprzęgła należą do podzespołów, których ceny są wyjątkowo zróżnicowane. Można znaleźć tarczę sprzęgła za kilkaset złotych, jak również pełen zestaw w podobnej, a nawet niższej cenie. Jednak zestaw sprzęgła może też kosztować kilkukrotnie więcej. Wszystko zależy od marki. Im większa renoma, tym droższe części. Jednak czy w parze z wyższą ceną idzie również lepsza jakość? 

Zasadniczo zaleca się kupno części od zaufanych producentów. Niemniej jednak nie oznacza to wcale, że zawsze trzeba kupować najdroższe zestawy. Na rynku działa wiele mniej znanych firm, oferujących tanie, a jednocześnie bardzo dobre jakościowo części. Gdzie ich szukać? Najlepiej po prostu robić zakupy w sklepach, które budzą zaufanie klientów. W dobrych sklepach stacjonarnych oraz internetowych zwyczajnie nie znajdziemy niskiej jakości części. 

Niewątpliwie zaufany jest wspomniany we wcześniejszej części tekstu sklep internetowy Ucando.pl. Od lat cieszy się on uznaniem klientów, którzy znajdują tutaj wszystkie potrzebne części. W ofercie Ucando można znaleźć zarówno tanie, choć jakościowe zestawy sprzęgieł, jak i o wiele droższe komplety od najbardziej renomowanych producentów. Tym samym każdy znajdzie produkt, który odpowiada jego potrzebom oraz możliwościom finansowym. Natomiast w razie jakichkolwiek wątpliwości można liczyć na profesjonalne wsparcie doradcy.

Wszystko na temat


Komentarze


Dodaj komentarz

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO