Odpowiadamy

Wybory prezydenckie 2020 – czy można głosować online? Gdzie można zagłosować przez internet?

W Polsce prezydenta wybieramy co pięć lat. Najbliższe wybory mają odbyć się już wkrótce – 10 maja. W tym roku będą one ze względu na koronawirusa wyglądać zupełnie inaczej. W momencie pisania tego tekstu wiele wskazuje na to, że po raz pierwszy odbędą się one drogą korespondencyjną. Wiele osób zaczęło zadawać sobie pytanie o możliwość oddania głosu przez internet. Czy można głosować online? Gdzie taki system funkcjonuje? Postaramy się odpowiedzieć wyczerpująco na oba z powyższych pytań. 

Fotografia poglądowa

Tak zwany I-voting funkcjonuje zaledwie w kilku krajach na świecie. Przykładem może być tutaj Estonia – w nadbałtyckim kraju głosować przez internet można od 2015 roku.

Głosowanie online w Polsce?

Obecnie w naszym kraju głosować można na trzy sposoby: w komisji wyborczej (w miejscu zamieszkania lub w innym miejscu po złożeniu specjalnego wniosku), drogą korespondencyjną (prawdopodobnie tak będą wyglądać majowe wybory) lub przez pełnomocnika. Obecnie kodeks wyborczy nie zezwala więc na głosowanie przez internet. Tegoroczne wybory prezydenckie stoją w obliczy trudnego wyzwania – epidemii koronawirusa. Wątpliwości wśród wielu obywateli budzi jednak korespondencyjny sposób ich przeprowadzenia. Ostateczne decyzje jeszcze nie zostały podjęte. 


Może zainteresują Cię także:


Komentarze


Dodaj komentarz

Przepisz kod

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO