Budowa sieci 5G

Donald Trump ostrzega sojuszników przed współpracą z Huawei

W niedzielę ambasador USA w Niemczech Richard Grenell poinformował, że prezydent Stanów Zjednoczonych zagroził, iż zaprzestanie udostępniania informacji krajom europejskim, które zgodzą się współpracować z chińską firmą Huawei przy tworzeniu sieci 5G. Grenell napisał na Twitterze:

Prezydent Donald Trump właśnie zadzwonił do mnie z Air Force One. Poinstruował, abym jasno przekazał, że państwa, które zdecydują się na współpracę z niegodnymi zaufania dostawcami technologii 5G, narażą nasze możliwości przekazywania informacji wywiadowczych.
 
twitter-tweet">

. @realDonaldTrump just called me from AF1 and instructed me to make clear that any nation who chooses to use an untrustworthy 5G vendor will jeopardize our ability to share Intelligence and information at the highest level.

— Richard Grenell (@RichardGrenell) February 16, 2020

Fotografia poglądowa

Do zaleceń Donalda Trumpa nie zamierzają się zastosować najważniejsi europejscy sojusznicy Stanów Zjednoczonych, takie jak Wielka Brytania oraz Francja. Władze tych państw podkreśliły, że nie będą uniemożliwiać Huawei uczestniczenia w ich przyszłych sieciach telekomunikacyjnych 5G. Jednak w związku z troską o bezpieczeństwo narodowe, nałożą na współpracę z chińskim gigantem technologicznym pewne ograniczenia.

Konferencja bezpieczeństwa

W Monachium odbyła się konferencja bezpieczeństwa, podczas której sekretarz stanu Mike Pompeo określił azjatycki koncern „koniem trojańskim chińskiego wywiadu”. Mówił także, że współpraca przy tworzeniu sieci 5G z Huawei umożliwi przeniesienie danych wszystkich mieszkańców krajów zachodnich do „chińskich tajnych służb” oraz „Chińskiej Partii Komunistycznej”.

Podczas konferencji szef chińskiej dyplomacji Wang Yi namawiał z kolei Europejczyków do podjęcia „należnego i mądrego wyboru”. Zwracał również uwagę na kwestię poszanowania zasady równych szans, którą powinny być objęte wszystkie firmy bez wyjątku.Komentarze


Dodaj komentarz

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO