Co wybrać?

Telewizja cyfrowa, satelitarna i kablowa – poznaj najważniejsze różnice

Cyfrowa, satelitarna, a może kablowa? Jaką telewizję wybrać? Poznaj najważniejsze różnice pomiędzy formami odbioru sygnału.

| Artykuł partnerski

Materiały promocyjne

Telewizja zrewolucjonizowała świat. Dzięki niej dostęp do informacji stał się szybszy, łatwiejszy, i przede wszystkim ogólnodostępny, dzięki czemu stała się ona oknem na świat dla wielu osób. Nie inaczej jest dziś. Telewizja gości w większości polskich domów, zapewniając ich mieszkańcom dostęp do wiadomości, rozrywki i wiedzy. Rozwój techniki sprawia, że możemy odbierać coraz więcej kanałów, a także korzystać z różnych dróg ich emisji. Obecnie w domach gościmy telewizje cyfrową, satelitarną i kablową. Czym różnią się od siebie?

Cyfrowa, satelitarna, kablowa – na co wpływa typ telewizji?

Polscy telewidzowie mogą korzystać z szerokiego dostępu do technologii umożliwiającej odbiór ulubionych programów. Dostawcy TV proponują zarówno telewizję kablową, satelitarną, jak i cyfrową. Co więcej, w pakietach często można spotkać się z ofertami telewizja + Internet, dzięki czemu dostęp do wiedzy i rozrywki jest kompleksowy. Mnogość pakietów i opcji, jakie dają dostawcy TV, nie sprawia jednak, że wybór jest łatwiejszy.  Mimo że w XXI wieku o TV wiemy niemal wszystko, to nadal wiele osób zastanawia się, czym różni się telewizja kablowa od satelitarnej, a ta od cyfrowej.

Mówiąc o telewizji cyfrowej, satelitarnej czy kablowej, określa się technologię odbioru sygnału telewizyjnego, czyli sposób nadania. Odpowiada on za to, jak odbierany jest sygnał telewizyjny w domu, biurze czy pomieszczeniach użyteczności publicznej. Ten parametr jest o tyle ważny, że w znaczący sposób wpływa na montaż TV, liczbę dostępnych kanałów, a także technologię odbioru. Wybór między telewizją cyfrową, satelitarną, kablową jest więc bardzo ważny i warto mieć go na uwadze, wybierając TV dla siebie.

Telewizja kablowa – charakterystyka

Telewizja kablowa popularnie nazywana jest kablówką. W Polsce powszechny dostęp do niej mamy od 1989 roku, a pierwszym programem nadającym w tej technologii był Ursynat - program z warszawskiego Ursynowa. Warto jednak wspomnieć, że w Polsce eksperymenty z nadawaniem po kablu były przeprowadzane już latem w 1939 roku. Rozwój telewizji kablowej nad Wisłą został zatrzymany przez II wojnę światową. Dziś kablówka to najpopularniejsza TV w naszym kraju. Zainteresowanie nią wynika z tego, że oferuje dostęp do dużej liczby kanałów podstawowych i dodatkowych, a także tematycznych. Aby można było je odbierać, do domu/mieszkania musi być doprowadzony sygnał telewizyjny za pomocą kabla światłowodowego lub koncentrycznego.

Działanie kablówki opiera się o sieć telekomunikacyjną i technikę hybrid-fibre-coaxial (HFC) lub anteny zbiorcze. Dzięki nim przez odbiornik możemy odbierać radio, sygnał telefoniczny, a także dostępna jest telewizja + Internet. Pasmo transmisyjne telewizji kablowej sięga od ~50 do ~900 MHz. W praktyce oznacza to, że jej użytkownicy mają dostęp maksymalnie do 94 kanałów telewizyjnych, w tym szeregu tych lokalnych, niedostępnych TV satelitarnej.

 


Telewizja satelitarna – charakterystyka

Telewizja satelitarna to alternatywa dla popularnej kablówki. Podobnie jak ona, oferuje szeroki wybór programów. Różni je jednak sposób nadawania sygnału. W przypadku telewizji satelitarnej sygnał odbierany jest za pomocą specjalnej anteny oraz tunera – ten może być osobnym urządzeniem lub zostać wbudowany w odbiornik telewizyjny. To dzięki tym elementom z TV satelitarnej można korzystać wszędzie. Jest więc doskonałym wyborem dla mieszkańców domków jednorodzinnych poza miastem, gdzie trudno o odpowiednią infrastrukturę potrzebną kablówce.  Aby mieć dostęp do wszystkich programów telewizji satelitarnej, trzeba wykupić dostęp do nich, który opłaca się zazwyczaj w formie miesięcznego abonamentu. Trzeba też pamiętać, że ten typ TV może wykazywać przerwy w nadawaniu spowodowane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Telewizja cyfrowa – charakterystyka

Telewizja cyfrowa pojawiła się na początku lat 80. XX wieku. Pierwsze próby przesyłania sygnału cyfrowego miały miejsce w USA. Do Europy dotarła dopiero w ostatnim dziesięcioleciu ubiegłego stulecia. Ta metoda nadawania sygnału telewizyjnego opiera się na jego transmisji do odbiorników indywidualnych. Cyfrowa kompresja obrazu i dźwięku następuje w systemach MPEG-2 i MPEG-4. Umożliwiają one przesyłanie aż do 16 razy więcej programów telewizyjnych niż w przypadku telewizji analogowej o podobnym paśmie. To dlatego telewidzom może zaoferować wysoką jakość obrazu i dźwięku, a także duży wybór kanałów w standardzie Full HD.

Wszystko na temat


Komentarze


Dodaj komentarz

2021 Spokeo - Wszelkie prawa zastrzeżone

Portal należy do wydawcy SPOKEO